Dia de los Muertos, Halloween albo Dziady. Na świecie w bardzo różny sposób upamiętnia się zmarłych. Czasem jest kolorowo i radośnie, innym razem bardzo patetycznie. Święto Zmarłych na świecie jest celebrowane w bardzo różny sposób. Sami zobaczcie.

Poprzedni

1. Dia de los Muertos, Meksyk

Czy można połączyć refleksję oraz dobrą zabawę? Ależ oczywiście! Doskonale pokazuje to obchodzone w Meksyku Dia de los Muertos. To najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie podczas którego czci się pozagrobowe życie zmarłych oraz więzy rodzinne. Podczas Dia de los Muertos rządzą kolory i dobra energia. Jego świętowanie przypada na 1 i 2 listopada.

W 2003 roku obchody Dnia Zmarłych w Meksyku zostały uznane za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. W 2008 roku natomiast trafiło na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego święto to wiąże się w Meksyku z zabawą, a nie zadumą i refleksją? Mieszkańcy tego kraju wierzą, że dusze zmarłych wciąż znajdują się w pobliżu i chcą świętować wraz z żyjącymi. Podczas obchodów Dia de los Muertos ludzie zbierają się aby biesiadować na grobach najbliższych, odbywają się też liczne parady. Wszystko w atmosferze powszechnej radości.


blank
Święto Zmarłych na świecie — Meksyk. Fot. Shutterstock
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here