Podróżuj bez zostawiania śladów – Teneryfa walczy z głupim zwyczajem turystów. Też tak robisz?

To, co sprawdza się na Instagramie, nie zawsze jest dobre dla środowiska. Bardzo fotogeniczne wieże z kamieni, które ludzie ustawiają obecnie wszędzie, są katastrofalne w skutkach dla lokalnych ekosystemów. Walkę z nimi rozpoczęto właśnie na Teneryfie.

Plaże Jardin (w pobliżu Puerto de la Cruz) i El Beril (w pobliżu Adeje) od kilku lat uścielone są budowanymi przez turystów stosami kamieni. Pseudowieże są bardzo popularnym obiektem do fotografowania i wrzucania na Instagram. Jednak na Wyspach Kanaryjskich wcale nie mają one znaczenia religijnego ani duchowego, tak jak w przypadku krajów azjatyckich. Za to sieją spustoszenie w środowisku naturalnym plaż.

Dlaczego nie należy budować wież z kamieni?

Kamienie porozrzucane na plażach stanowią dom dla roślin, które z kolei są niezbędne dla zachowania gleby w dobrym stanie. Są także konieczne dla rozwoju owadów, które stanowią pokarm dla gadów żyjących pod kamieniami. Zatem kiedy ustawia się kamienie w stosy, niszczony jest delikatny ekosystem plaż.

W zeszłym tygodniu grupa wolontariuszy zburzyła na wspomnianych plażach Teneryfy wszystkie wieże z kamieni. Zajęło to zaledwie godzinę. Jednak wystarczył tylko jeden dzień, by wieże pojawiły się znowu. Dlatego władze Teneryfy planują wprowadzenie przepisów zakazujących ruszania kamieni z plaży. Złamanie przepisów karane będzie mandatem, jednak szczegóły nie są jeszcze znane.

Wyspy Kanaryjskie borykają się z trudnymi turystami już od jakiegoś czasu. Nie tylko ustawianie wież z kamieni jest problematyczne. Ludzie rozkradają także piasek z plaży w regionie Corralejo na Fuerteventurze. Popcorn Beach słynie ze swojego piasku w kształcie smażonego popcornu. Szacuje się, że rocznie znika z tej plaży ok. 120 kg kamyczków.

Problem kamiennych wież jest również znany w Szkocji. Okazuje się, że turyści, którzy tam trafiają, lubują się wprost w zabieraniu kamieni z linii brzegowych i przenoszeniu ich na zielone wzgórza wewnątrz lądu. Wręcz na masową skalę dzieje się tak na Isle of Skye. 

1 KOMENTARZ
  1. Teneryfa jest cudowna! Byłem pod koniec zeszłego roku, bo ITAKA miała super oferty! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here