Pociąg pędzący 600 km/godz? To już wkrótce, ale nie w Polsce

Nowy ultraszybki pociąg potrafiący osiągnąć prędkość 600 km/godz ma już wkrótce zawitać na tory w… Chinach.

W czwartek pokazano światu prototyp nowego pociągu. Skonstruowano go w Qingdao, mieście w Chinach. Unosić się on będzie nad szynami dzięki sile magnetycznej. Do masowej produkcji trafi w 2021 roku, po serii różnego rodzaju testów. Jego projektanci mają nadzieję, że nowy pociąg rozwiąże problemy komunikacyjne w Chinach i będzie ogniwem pomiędzy szybką koleją (pociągi tego typu poruszają się 350 km/godz) a samolotami (latającymi z prędkością 800-900 km/godz).

Chińskie pociągi nie będą pierwszymi, które pokonają granicę 600 km/godz. Wcześniej dokonano tego w Japonii, gdzie w 2015 roku Japońska Kolej Państwowa wypuściła na tory maszyny osiągające prędkość 603 km/godz. Obecnie przemieszczają się one jedynie na eksperymentalnym torze w Yamanashi, jednak docelowo mają połączyć Tokio z Nagoyą. 

Ultraszybka kolej w Chinach pojawiła się już w 2002 roku. Pierwsze pociągi unoszące się nad torami kursowały na trasie pomiędzy lotniskiem a centrum Szanghaju. Wtedy jednak pociągi osiągały prędkość 431 km/godz. Nadal jest to największa osiągana przez pociągi komercyjne prędkość. Czas pokaże czy nowa kolej w Chinach spełni pokładane w niej nadzieje.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze