Nigdy więcej pytań o miejsce na bagaż! Schowki nad głowami staną się inteligentne

Schowki na bagaż na pokładach samolotów będą już wkrótce inteligentne. Tak, dobrze przeczytałeś. Internet rzeczy dotarł wreszcie nad głowy pasażerów.

Jedną z bolączek podróżowania z bagażem podręcznym jest niepewność, czy zmieści się on w schowku nad fotelami. Problem nie dotyczy nawet samego wymiaru walizki czy torby. Chodzi raczej o to, czy w ogóle znajdzie się dla niej miejsce. Jeśli nie wchodzi się jako pierwszy na pokład, walka o upchnięcie swoich rzeczy bywa całkiem brutalna. Dodatkowo nigdy nie wiadomo, czy już zamknięte schowki rzeczywiście są zapełnione, czy tylko ktoś był nadgorliwy i je zamknął.

Ten problem ma ukrócić ciekawe rozwiązanie. Schowki mają zostać zaopatrzone w technologię cyfrową, dzięki której będzie wiadomo ile miejsca jeszcze w nich zostało. Zarówno Airbus jak i Boeing planują wprowadzić je w swoich najnowszych samolotach. Co konkretnie stanowi to rozwiązanie? Otóż schowki będą podświetlane. W przypadku, gdy jeden z nich będzie pusty, światło będzie zielone. Gdy pełny – czerwone. Jeśli będzie jeszcze miejsce na niewielką torbę lub kurtkę zobaczymy światło żółte.

Na jakiej zasadzie będzie działać to oświetlenie? W schowkach zainstalowane zostaną czujniki, które będą pobierać i przekazywać dane do komputera na pokładzie. Tam w czasie rzeczywistym dane będą przetwarzane i sortowane, a następnie przesyłane do systemu oświetleniowego. Oprócz natychmiastowego i namacalnego efektu uporania się z rozlokowaniem bagaży w samolocie, linie lotnicze liczą również na gromadzenie istotnych danych na kolejne loty i być może wprowadzanie rozwiązań prewencyjnych. Nigdy więcej problemu z bagażem!

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,756ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze