Najpiękniejsze ratusze w Europie (Top 9)

Ratusze są niewątpliwie prawdziwą ozdobą europejskich miast. Najczęściej budowane były na głównych placach i dumnie się prezentowały. Trudno wybrać najpiękniejsze ratusze w Europie, ale z pewnością na tej liście mogłoby się znaleźć kilka polskich budowli. Zamieściliśmy tu także jednego naszego przedstawiciela.

Ratusz w Hanowerze

Ratusz w Hanowerze
Nowy Ratusz w Hanowerze. Fot. Thomas Wolf, CC BY-SA 3.0

Nowy Ratusz w Hanowerze zbudowano w 1913 r. w stylu eklektycznym. Otacza go 10-hektarowy park. Został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej, ale odbudowano go. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze budynku.

Nowy Ratusz w Hanowerze wewnątrz
Nowy Ratusz w Hanowerze wewnątrz. Fot. Raycer, CC BY-SA 4.0

Niezwykła jest także kopuła z platformą widokową na wysokości niemal 98 metrów. Wjeżdża się na nią windą po łuku kopuły. To jedyny dźwig poruszający się parabolicznie w Europie. Z góry można przy dobrej widoczności oglądać pasmo górskie Harz.

Sprawdź okazje na loty do Niemiec

Ratusz w Paryżu

Paryski ratusz l'hôtel de ville nocą
Paryski ratusz l’hôtel de ville nocą. Fot. Benh Lieu Song, CC BY-SA 3.0

Neorenesansowy ratusz w Paryżu zbudowano w 1882 r. Imponujący gmach jest rekonstrukcją ratusza stojącego w tym miejscu wcześniej i spalonego podczas Komuny Paryskiej. Na jego fasadzie znajdują się rzeźby przedstawiające 136 paryskich ważnych osobistości. Na szczególną uwagę zasługuje wewnętrzna sala balowa Salle des Fêtes. Tam mer Paryża przyjmuje ważnych gości.

Sprawdź okazje na loty do Paryża

Ratusz w Porto

ratusz w porto
Ratusz w Porto. Fot. Pixabay

Ratusz w Porto (Câmara Municipal do Porto) zaczęto budować w 1920 roku, a po kilku przerwach budynek został ostatecznie ukończony w 1955 roku. W okazałym budynku jest sześć pięter, a także dwa wewnętrzne patio. Dokładnie w centrum ratusza wznosi się wieża o wysokości 70 metrów.

Sprawdź tanie loty do Portugalii

Ratusz we Wrocławiu

Ratusz we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Ratusz we Wrocławiu jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Można w nim znaleźć fragmenty pochodzące nawet z XIII wieku. Charakterystyczną wieżę zbudowano z kolei w XVI wieku. Niewiele osób wie, że Wrocław także ma swój hejnał i rozbrzmiewa on właśnie z ratuszowej wieży, co tydzień w niedzielę o godz. 12.

Czytaj także: Najpiękniejsze ratusze w Polsce (Top 9)

Ratusz w Rotterdamie

ratusz w rotterdamie
Ratusz w Rotterdamie. Fot. Pixabay

Ratusze w Europie to często imponujące gmachy, tak jest i w Rotterdamie. Siedzibę rady miejskiej ukończono w 1920 roku, a dziś możemy ją oglądać dzięki temu, że przetrwała bombardowania podczas II wojny światowej. Warto wejść na piękny dziedziniec oraz dzwonnicę wysokości 71 metrów. Tam podziwiać można posąg złotego anioła, a z wieży rozpościera się malownicza panorama miasta.

Sprawdź tanie bilety lotnicze do Holandii

Ratusz w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu, Austria
Ratusz w Wiedniu. Fot. Steve Collis, CC BY-SA 2.0

Wiedeński ratusz to potężne gmaszysko. Neogotycki budynek ukończono w 1883 r. Ważnym miejscem jest plac przed ratuszem, gdzie odbywają się różne miejskie wydarzenia. Tam też umieszczono posągi znanych postaci w historii miasta. Będąc w Wiedniu warto zrobić sobie zdjęcie z tym imponującym ratuszem.

Sprawdź tanie loty do Wiednia

Ratusz w Brukseli

Ratusz w Brukseli
Ratusz w Brukseli. Fot. Luc Viatour, CC BY-SA 3.0

Ratusz w Brukseli uznaje się za najlepszy z możliwych przykładów gotyku brabanckiego. Najstarsza z obecnie zachowanych części ratusza pochodzi z początku XV wieku. W połowie wieku skończono strzelistą wieżę mierzącą 96 m. Wieża to najbardziej kunsztowny element budowli. Znajduje się tam mająca 5 m wysokości pozłacana rzeźba Archanioła Michała pokonującego Szatana.

Sprawdź Bilety lotnicze do Brukseli

Florencja

Palazzo Vecchio, Florencja
Palazzo Vecchio, Florencja. Fot. Zolli, CC BY-SA 3.0

Florencki Palazzo Vecchio można uznać za kultowy. Inspirowane są nim m.in. ratusze w Opolu i Sandomierzu. Romański Stary Pałac, bo tak dosłownie można przetłumaczyć nazwę dawnej siedziby rady miejskiej, powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Wrażenie robi 94-metrowa wieża z tarasem widokowym.

Sprawdź okazje na loty do Włoch

Ratusz we Frankfurcie

ratusz we frankfurcie
Ratusz we Frankfurcie. Fot. Pixabay

Ratusz Römer we Frankfurcie nad Menem jest jednym z najstarszych w Niemczech, a także jednym z najbardziej okazałych. Tak naprawdę to kilka połączonych kamienic z XV i XVIII wieku, w tym Starego Ratusza i Carskiego Ratusza. Średniowieczny budynek jest charakterystyczny dzięki swojej schodkowej fasadzie. Do dziś pełni funkcje administracyjne.

Sprawdź tanie loty do Frankfurtu

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,985ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze