Najbardziej widowiskowe fontanny na świecie! Zobacz filmy

Podróżując masz okazję podziwiać niezwykłe cuda natury, ale też niejednokrotnie możesz zachwycić się atrakcjami, które są dziełem człowieka. Jednymi z takich właśnie są fontanny. Coś niesamowitego. Zobacz 10 najbardziej widowiskowych fontann na świecie. Potrafią zachwycić.

Bellagio Fountain, Las Vegas 

Bellagio to znany hotel w Las Vegas. Niezwykły hotel, bo pełen atrakcji, dla tych, którzy lubią ryzyko z klasą. Połączony jest z diamentowym kasynem.  Ale prawdziwe widowisko odbywa się przed gmachem. To właśnie tu znajduje się największa, darmowa atrakcja, czyli Fontanny Bellagio. Choreografia ruchu wody, pokaz światła, kolory i muzyka robią wrażenie. Oczywiście najlepszy efekt możesz zaobserwować wieczorem. Pokazy odbywają się od godzin popołudniowych do północy, co 30 min.

Crown Fountain, Chicago

Kolejna na liście to Crown Fountain. Interaktywna instalacja jest połączeniem fontanny, sztuki w przestrzeni publicznej i projekcji wideo. Znajduje się w Chicago Millennium Park. Zaprojektowana została przez katalońskiego artystę Jaume Plensa. Wieże o wysokości 15 m wyświetlają ciągle zmieniające się twarze, a pomiędzy nimi znajduje się basen z czarnego granitu. Plująca fontanna działa od maja do października.

Banpo Bridge Rainbow Fountain, Seul

Ta fontanna, a raczej most – fontanna również robi wrażenie. Most Banpo znajduje się w Seulu i przebiega nad rzeką Han. Łączy dzielnice Yongsan z Seocho. A 10 000 dysz pompujących 190 ton wody na minutę powoduje zachwyt turystów i nie tylko. Tęczowy most – fontanna mierzy 1140 m długości i jest najdłuższym na świecie (wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa). Ciekawostką jest fakt, że pod tym mostem znajduje się drugi – Jamsu. Został wybudowany 6 lat wcześniej a pozwala na poruszanie się pieszo lub rowerem. 

Oczywiście most wygląda najbardziej widowiskowo w nocy. Pokazy odbywają się o 19:30 i 20:30.

Jet d-Eau, Genewa

Zamontowana na jeziorze Genewskim fontanna należy do najwyższych na świecie. Ten jeden z symboli Genewy strzela w niebo z niewiarygodną siłą, która tworzy słup wody o wysokości 140 m, nadając strumieniowi prędkość około 200 km/h. Pierwotna fontanna została ustawiona już w roku 1886. W powietrze wzbija się jednocześnie 7 ton wody. Nocą słup wody oświetlany jest przez 8 potężnych reflektorów o mocy łącznej ponad 13 000 W. Podczas lotu samolotem nad Genewą fontanna jest widoczna z wysokości nawet 10 km.

Magic Fountain of Montjuic, Barcelona

Magiczna Fontanna na Montjuïc jest piękna i uwielbiana przez turystów. Jeśli wybierasz się do Barcelony, to koniecznie musisz zobaczyć tę atrakcję! Znajduje się u podnóża Narodowego Muzeum Sztuki Katalonii. Jej autorem jest Carles Buigas. Aktualnie odbywa się tu 15 spektakli opartych na grze świateł i różnych rodzajach muzyki. Największe widowisko na Font Magica ma miejsce podczas Le Merce (święto Barcelony), czyli 25 kwietnia. Pokaz zaczyna się wieczorem i jest zwieńczeniem obchodów święta miasta. Całość kończy pokaz fajerwerków.

King Fahd’s Fountain, Arabia Saudyjska

Fontanna króla Fahda, zwana również fontanną Jeddah jest obiektem o najwyższym strumieniu wody na świecie. Jest też największą atrakcją turystyczną miasta. Fontannę wybudowano w latach 1980 – 1985 z funduszy króla Fahda, stąd jej nazwa. Wtedy to została również wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Fontanna widoczna jest z każdego miejsca w mieście i robi niesamowite wrażenie. Woda wyrzucana z jej wnętrza w powietrze może osiągnąć prędkość ponad 350 km/h, a waga będącej w powietrzu cieczy przekracza 18 ton. Nocą oświetla ją ponad 500 halogenów.

Fountain of Wealth, Singapur

Fontanna Bogactwa została zbudowana, aby zatrzymać wodę, która reprezentuje pieniądze w feng shui, co miało oznaczać zatrzymanie pieniędzy w kraju. Fontanna ma zapewnić odwiedzającym szczęście i miłość. Podobno musisz trzykrotnie okrążyć ją i jednocześnie trzymać jedną rękę pod wodą.

Dubai Fountain, Dubaj

No i niesamowita i chyba najbardziej widowiskowa fontanna nie mogła się znaleźć nigdzie indziej jak tylko w Dubaju. Odbywają się tu widowiska zapierające dech w piersiach. A z bezpłatnej atrakcji miasta chętnie korzystają turyści. To największy tego typu obiekt na świecie, ale nie ma co się dziwić. Dubaj po prostu ma wszystko duże i tak lubi. Znajduje się na sztucznym jeziorze Burj Lake w centrum miasta. Obok fontanny jest natomiast najwyższy na świecie wieżowiec – Burj Khalifa i największe na świecie centrum handlowe – Dubai Mall. Pokazy z muzyką i światłem odbywają się codziennie.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze