Najbardziej niezwykłe flagi świata

Kałasznikow, „piłka tenisowa” i ścinana głowa! Myślisz, że flagi są tylko prostym połączeniem kilku kolorowych figur, które mają się ze sobą ładnie komponować? Sprawdź czy znasz już wszystkie najdziwniejsze flagi świata i niezwykłe historie w nich ukryte.

Fryzja (Holandia)

blank

Radosna flaga Fryzji kojarzy się ewidentnie ze strojem służby Królowej Kier z Alicji w Krainie Czarów. Trójkolorowa flaga regionu z północy Holandii ma jednak długą tradycję. Już w XI wieku znana było wersja z radosnymi serduszkami, które symbolizować miały poszczególne części regionu. Białe pasy reprezentowały obszary wiejskie i lasy, a niebieskie – fryzyjskie rzeki. Flaga znajduje się w oficjalnym użytku dzięki dekretowi królewskiemu z 1958 roku.

Guam

blank

Złośliwi twierdzą, że flaga Guamu wygląda jak słaby projekt wykonany podczas przerwy śniadaniowej w popularnym programie Paint. Inni uważają, że wygląda raczej jak tania koszulka, kupiona na wakacjach. Trzeba przyznać, że flaga malowniczej wyspy z Mikronezji wygląda bardziej na logo firmy z lat 80. niż na oficjalny symbol terytorium.

Nepal

blank

Wiedzieliście, że flaga Nepalu jako jedyna na świecie nie ma podłużnego, prostokątnego kształtu? Połączone chorągiewki na tej niezwykłej fladze mają kolor rododendronu – kwiatowego symbolu Nepalu. Co ciekawe, do 1962 roku słońce i księżyc posiadały ludzkie twarze, które zostały usunięte, aby unowocześnić projekt.

Turkemnistan

blank

Symbol Turkmenii wygrywa w kategorii najbardziej skomplikowanej flagi świata. Od 2001 roku z lewej strony znajduje się wielokolorowa wstęga, przedstawiająca misterny, tradycyjny wzór z turkeńskich dywanów. Już widzimy oczami wyobraźni uczniów, którzy próbują narysować taką flagę własnoręcznie!

Emirat Północokaukaski

blank

Nigdy nie słyszeliście o tym państwie? Nic dziwnego – funkcjonowało ono jedynie w latach 1919-1920. W historii zapisało się głównie z powodu niezwykłej, uśmiechniętej flagi.

Mariany Północne

blank

Już sama nazwa „Mariany” przyprawia o szerszy uśmiech. Także i flaga wyspiarzy z północno-zachodniej Oceanii nie jest najprostsza. Choć niektórzy twierdzą, że wygląda jak stworzona z clipartów, to kryje się za nią świetna historia. Flaga przedstawia kamienne posągi – główne atrakcje wyspy. Na wysokich od trzech do pięciu metrów kamiennych kolumnach spoczywają duże, okrągłe głazy. Kamienne tajemnicze rzeźby stawiane są na wyspie już od 800 roku n.e.

Wyspa Man

blank

Nogi, nogi, nogi roztańczone… Dlaczego mała wysepka, leżąca pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią (i co ciekawe – nienależąca formalnie do UK, ani do UE, ani do Irlandii), ma we fladze trzy połączone nogi?

Zacznijmy od wytłumaczenia, co właściwie przedstawia ta niezwykła flaga. Trzy męskie, uzbrojone nogi z ostrogami układają się w kształt triskelionu – rytmicznego wzoru geometrycznego. Nikt właściwie nie wie, dlaczego mieszkańcy Wyspy Man wybrali właśnie tak niezwykły symbol. Wiadomo jedynie, że jest on znany od starożytności, a wyspiarze posługują się wizerunkiem trzech nóg już od XIII wieku. Niezwykły triskelion jest oficjalnym symbolem od 1932 roku.

Sycylia (Włochy)

blank

Triskelion z nóg wydaje się Wam znajomy? Mogliście widzieć go na oficjalnym symbolu Sycylii. W tej odsłonie dolne kończyny zostały jednak uzupełnione o kobiecą głowę ze skrzydłami w centrum, która otoczona jest plonami!

Kirgistan

blank

Także flaga Kirgistanu wywołuje wiele niewybrednych komentarzy. Złośliwi uważają, że w centrum flagi znajduje się piłka tenisowa! W rzeczywistości na fladze przyjętej w 1992 roku widnieje oczywiście słońce z liniami, które symbolizować mają tradycyjny wzór zwany tündük albo zwieńczenie kirgiskiej jurty (namiotu ludu koczowniczego).

Bhutan

blank

Kolejna flaga, która wywołuje niezdrowe uśmieszki. W założeniu ukazuje ona już od 1969 roku dumnego smoka, który dzierży w pazurach klejnoty, jako symbol bogactwa narodu. Niektórzy komentują jednak, nie bez racji, że flaga wygląda raczej jak niedokończona kolorowanka. Tak na marginesie – współczujemy dzieciom w Bhutanie, które muszą same namalować swoją flagę w szkole!

Lombardia (Włochy)

blank

Macie problemy ze znalezieniem czterolistnej koniczynki na szczęście? Myślimy, że podobny efekt zagwarantuje wydrukowana flaga włoskiego regionu – Lombardii.

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

blank

Symbol ten spokojnie może stawać w konkursie na najbrzydszą flagę. Projekt wygląda, jakby zabrał się za niego początkujący student, który dopiero uczy się co to jest kompozycja i dobór kolorów, który nie zdąrzył dokończyć zadania domowego.

Suazi

blank

Dochodzimy do najgroźniejszych flag. Czy wiecie, że niewielkie państwo Suazi w południowej Afryce jest reprezentowane przez flagę z włóczniami i tarczą w centrum? Wobec tak kiepskiej wizytówki nie wspominamy już o kolorach żywcem wyjętych z ręcznika plażowego. Godne uwagi jest również godło Suazi – przedstawiające dumne, dzikie zwierzęta Afryki.

Mozambik

blank

Nie odchodzimy od tematu flag siejących postrach! Czy wiedzieliście, że we fladze Mozambiku od 1983 roku znajduje się… karabin Kałasznikowa, który ma jednak symbolizować walkę o niepodległość. Już od 2005 roku trwają w kraju burzliwe dyskusje dotyczące usunięcia żółtej gwiazdy oraz broni, która stawia kraj w bardzo negatywnych świetle. Co symbolizują pozostałe elementy? Motyka – prosty lud Mozambiku, a książka – oświatę.

Angola

blank

Równie subtelna i delikatna w przekazie jest flaga Angoli. Co rzuca się w oczy podczas oglądania? Oczywiście złoty symbol maczety i koła zębatego na środku, które mają symbolizować lud robotniczy, ale kojarzą się zdecydowanie mniej sympatycznie! Maczeta miała także nawiązywać do sierpa i młota na fladze ZSRR. Poza tym, czerwień na fladze symbolizuje krew przelaną podczas walk niepodległościowych, a czerń – Afrykę.

Benin

blank

Czy można wyobrazić sobie mniej subtelną flagę, niż przedstawiającą człowieka skracanego o głowę? Z pewnością flaga historycznego Beninu nie pomagała w prowadzeniu pokojowej dyplomacji! Poniżej znajduje się graficzna rekonstrukcja tajemniczej flagi z Afryki Zachodniej, którą przywieziono w ramach projektu “1897 Benin expedition”.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też