Miejsca z Harrego Pottera – jak zwiedzić Hogwart i ile to kosztuje?

Przejechać pociągiem Hogwart Express, napić się kremowego piwa w Pod Trzema Miotłami, zapukać do drzwi Hogwartu – który fan Harrego Pottera o tym nie marzy? To wszystko możliwe! Atrakcja tylko dla dzieci? Skądże znowu: wydawane od lat 90. książki JK Rowling porywały nawet pokolenie dzisiejszych 20-latków i 30-latków. Gdzie dokładnie znajdują się miejsca z  Harrego Pottera? Zapraszamy w podróż.

Dom Dursleyów

Pamiętasz jak brzmiało pierwsze zdanie pierwszej książki o nastoletnim czarodzieju? Przypomnijmy. “Państwo Dursleyowie spod numeru czwartego przy Privet Drive mogli z dumą stwierdzić, że są całkowicie normalni, chwała Bogu”. Naszej podróży nie moglibyśmy zacząć nigdzie indziej – oto dom Dursleyów.

dom dursleyów z harrego pottera przy privet drve
Dom Dursleyów w parku tematycznym wytwórni Warner Bros w Londynie. Fot. Pixabay

W rzeczywistości nie ma takiego adresu jak Privet Drive 4 w Little Whinging w hrabstwie Surrey. Dom, który posłużył do filmowej adaptacji książki, znajduje się w Bracknell, w hrabstwie Berkshire pod Londynem. To typowe spokojne osiedle domków szeregowych.

Gdzie znaleźć miejsca z Harrego Pottera w Londynie i okolicach? Czytaj na następnych slajdach.

Londyn

Kiedy Harry dowiedział się już, że jest czarodziejem, musiał pojechać do Londynu na zakupy. Wraz z Hagridem wyruszyli na ulicę Pokątną. Ona sama jest filmową scenografią i powiemy o niej za chwilę, natomiast czarodzieje mogą się dostać na Pokątną z Ladenhall Market w Londynie.

leadenhall market w londynie gdzie jest domniemane wejście na ulicę pokątną
Ladenhall Market. Dziurawy Kocioł, gdzie znajduje się przejście na ulicę Pokątną, widzą tylko czarodzieje. Fot. Pixabay

Z kolei pociąg Hogwart Express ruszał z peronu 9 i 3/4 dworca King’s Cross – okazałego budynku z bogatą historią.

dworzec king's cross w londynie
King’s Cross. Fot. Pixabay

Dworzec istnieje, a między peronem 9 i 10 znajdziesz nawet pamiątkową tablicę z numerem peronu 9 i 3/4. I wózek, a właściwie pół wózka wyładowanego walizkami.

Gdzie jest filmowa Wielka Sala, ulica Pokątna i Hogsmeade? Czytaj dalej

Oxford

Wokół Londynu znajdują się także inne miejsca z Harrego Pottera. Wielka Sala to jedno z najważniejszych pomieszczeń w Hogwarcie. Tu jadano, pojedynkowano się, tam też odbywały się ceremonie przydziału, ceremonie rozdania Pucharu Domów, miały miejsce bale, a także wydarzenia Bitwy o Hogwart. Wielką Salę odegrała jadalnia w Christ Church College w Oxfordzie.

jadalnia w Christ Church College w oxfordzie wielka sala z harrego pottera
Jadalnia w Christ Church College w Oxfordzie, czyli filmowa Wielka Sala. Fot. Pixabay

Gdzie kręcono sceny w korytarzach Hogwartu i jak dostać się do zamku? Czytaj na następnych stronach

Gloucester

Korytarze Hogwartu były posępne, ale też piękne. Niektóre sceny rozegrano w murach opactwa Gloucester. Wnętrza są po prostu zachwycające. Ogółem plany zdjęciowe z filmowego Hogwartu to zbieranina wielu scenografii rozsianych po całej Anglii, o zamku jako takim przeczytasz nieco dalej.

wnętrza opactwa gloucester w anglii
Fot. Pixabay

Jak dotrzeć do studia filmowego Harrego Pottera ze wszystkimi miejscami z książek i filmów? Czytaj na kolejnych slajdach

Warner Bros Studios – świat Harrego Pottera

świat harrego pottera w warner bros studios
Warner Bros Studios nieopodal Londynu. Fot. Pixabay

Oto jesteśmy. Niemal wszystkie miejsca z Harrego Pottera znajdują się właśnie tu: w studiach filmowych Warner Bros w Anglii, gdzie można wybrać się na specjalną wycieczkę szlakiem młodego czarodzieja i jego przyjaciół.

Jak dotrzeć do studia? Z dworca Londyn Euston pociąg jedzie 20 minut do Watford Junction, a stamtąd bus 15 minut do Leavesden, gdzie znajdują się Warner Bros Studios.

Uwaga, możesz mieć deja vu, bo tam także znajduje się dom Dursleyów przy Privet Drive, a właściwie jego replika. Jest też dom Potterów i autobus Błędny Rycerz. To co, wchodzimy do środka?

Bilety do Warner Bros Studios na wycieczkę śladami Harrego Pottera kosztują 41 funtów dla osoby dorosłej i 33 funty dla dziecka (cennik obowiązuje do 31 grudnia 2018 r.). Zanim złapiesz się za głowę, poczytaj dalej…

Na następnych slajdach informacje o Universal Studios – interaktywnych parkach rozrywki w temacie Harrego Pottera i innych miejscach z filmów

Wizzarding World of Harry Potter – Universal Studios w USA i Osace

Uwaga, są co najmniej cztery światy Harrego Pottera! Część filmów wykonanych przez turystów, które znajdziesz w internecie, może pochodzić z angielskiego, a część z amerykańskich parków tematycznych Universal Studios. A jest jeszcze japoński!

Amerykańskie i japońska wersja, czyli te od studia Universal, są nieco bardziej “wypasione” niż ta od Warner Bros. W Universal Studios zarówno w USA jak i w Japonii możesz przejść także  uliczkami Hogsmeade i zobaczyć całkiem sporą replikę zamku z Harrego Pottera (w Anglii mniejszą makietę). We wszystkich studiach zobaczymy ulicę Pokątną z dobrze odwzorowanymi sklepami, a w USA i Japonii także smokiem na banku Gringotta.

filmowy hogwart w parku universal studios gdzie są miejsca z harrego pottera
Hogwart w Universal Studios w Osace. Fot. Pixabay

Parki w USA są droższe niż w Anglii. Są dwa: w Orlando na Florydzie i w Hollywood, Los Angeles. Wstęp w Orlando kosztuje od 165 dolarów od osoby (cennik również obowiązuje do końca tego roku). W Los Angeles od 119 dolarów, jest to wstęp do całego Universal Studios. Wejście na jeden dzień do parku w Japonii to koszt ponad 7,3 tys. jenów, czyli 230 zł dla osoby dorosłej i 5 tys. jenów, czyli 157 zł dla dziecka.

Jak wygląda ulica Pokątna z Harrego Pottera w skali 1:1 w różnych studiach filmowych? Zobacz na kolejnych slajdach

Ulica Pokątna

Do Warner Bros Studios wkraczamy przez drzwi do Wielkiej Sali. Widzimy tam kostiumy, dekoracje, a dalej dużo różnych zaaranżowanych pomieszczeń. Zobaczymy tu takie miejsca z Harrego Pottera jak dormitorium Gryffindoru, gabinet Dumbledora, chatka Hagrida, sala eliksirów, czy też jadalnia Weasleyów. Jest też Hogwart Express, w którym spotykamy dementorów. Znajdziemy tam także makietę Hogwartu oraz dużo rysunków technicznych. Jest pięknie odwzorowana ulica Pokątna, a zdjęcia zobaczycie poniżej.

sklep z akcesoriami miotlarskimi w filmowym świecie harrego pottera
Miejsca z Harrego Pottera w Warner Bros Studios, Londyn. Sklep z miotłami i akcesoriami. Fot. Pixabay

W Universal Studios także bardzo dobrze odtworzono ulicę Pokątną i można zrobić tam zakupy. Dodatkowo to, co w Warner Bros Studios jest rysunkiem na papierze, często w USA i Japonii odtwarzane jest z pietyzmem do najmniejszego szczegółu, mowa tu głównie o Hogsmeade, o czym za chwilę.

ulica pokątna w warner bros studios świecie harrego pottera
Warner Bros Studios, Londyn. Magiczne Dowcipy Weasleyów. Fot. Pixabay

W Londynie można obejrzeć witrynę Magicznych Dowcipów Weasleyów, czy też sklep krawiecki Madame Malkin. W USA i Japonii te atrakcje są bardziej interaktywne. Można wejść do środka, wybrać różdżkę u Olivandera i szaty u Madame Malkin.

sklep z szatami madame malkin w filmowym świecie harrego pottera
Warner Bros Studios, Londyn. Szaty u Madame Malkin. Fot. Pixabay

Odwiedzający chwalą klimat londyńskiej wystawy, choć amerykańską i japońską wykonano z dużo większą pompą. Wszystko się rusza, świeci i zachęca do wydania mnóstwa pieniędzy na pamiątki takie jak różdżki, zmieniacze czasu i czekoladowe żaby.

smok na banku gringotta z harrego pottera w warner bros studios
Universal Studios, Floryda, USA. Smok na Banku Gringotta. Jak widać, park Harrego Pottera znajduje się na zewnątrz. Fot. Pixabay

Poniżej ujęcie 360 stopni z londyńskiego studia (należy przeciągnąć widok za pomocą myszki).

Jak wygląda Hogwart Express i gdzie znajduje się przepiękny wiadukt z filmu Harry Potter? Czytaj dalej

Hogwart Express i Wiadukt Glenfinnan

Wszystkie studia mają pociągi Hogwart Express, które można obejrzeć. Bucha z nich para, w środku grasują dementorzy, a co chwila przechadza się sprzedawczyni z bufetem na kółkach. Może skusisz się na Fasolki wszystkich smaków Bertiego Botta?

hogwart express stojący na peronie 9 i 3/4 w warner bros studios
Hogwart Express w Warner Bros Studios, Londyn. Fot. Pixabay

W filmie Hogwart jest nienanoszalny, czyli nie do zobaczenia na mapie a dla mugoli (ludzi niemagicznych) także nie do odkrycia w terenie. Wiadomo tyle, że znajduje się na północ od Londynu, prawdopodobnie w Szkocji ukryty pośród wzgórz. Filmowcy wykorzystali najpiękniejszy plener jaki mogli: wiadukt Glenfinnan. 

pociąg jadący przez wiadukt glenfinnan w szkocji
Wiadukt Glenfinnan, Szkocja. Fot. Pixabay

To po nim sunął Hogwart Express w filmowych adaptacjach. Miejsce jest po prostu zachwycające. Co więcej, zobaczenie tej atrakcji nic nie kosztuje.

W pierwszej części filmu pociąg staje na prawdziwej stacji Goathland w Yorkshire, która jest filmowym Hogsmeade.

Goathland w yorkshire czyli filmowa stacja hogsmeade z harrego pottera
Goathland w Yorkshire czyli filmowa stacja Hogsmeade z Harrego Pottera. Fot. Pixabay

Jak wygląda filmowe Hogsmeade z Harrego Pottera i co można tam robić? Zobacz na kolejnym slajdzie.

Hogsmeade

W parkach Universal Studios znajdziesz odwzorowaną wioskę Hogsmeade, a w niej miejsca z Harrego Pottera wyglądające jak wierne kopie. Można się tam napić kremowego piwa Pod Trzema Miotłami i wejść do Miodowego Królestwa. Napychać się łakociami, przestraszyć się Wrzeszczącej Chaty i powoli spacerować uliczkami jedynego miasteczka w Anglii zamieszkanego wyłącznie przez czarodziejów.

szyld witający w filmowej wiosce hogsmeade z harrego pottera
Hogsmeade w Universal Studios, Japonia, Osaka. Fot. Pixabay

Dachy w Hogsmeade wyglądają na ośnieżone, gdyż uczniowie szkoły magii i czarodziejstwa zaglądali tutaj zwłaszcza zimą: przed przerwą świąteczną i w ferie.

dachy domków w filmowej wiosce hogsmeade
Hogsmeade w Universal Studios na Florydzie. Fot. Pixabay

Na zdjęciu poniżej można zobaczyć, jak popularna jest to atrakcja. Ale Universal Studios zawsze przyciągają tłumy, nie tylko fanów Harrego Pottera, ale mnóstwa innych filmów – to zupełnie inny świat i warto tam zajrzeć, choć bilety kosztują sporo.

filmowa wioska hogsmeade z harrego pottera w warner bros studios
Amerykanie kochają miejsca z Harrego Pottera i ogółem filmowe parki tematyczne. Hogsmeade w Universal Studios na Florydzie. Fot. Pixabay

Gdzie można oglądać prawdziwy Hogwart z Harrego Pottera? Czytaj dalej.

Hogwart

Hogwart jaki widzisz powyżej wznosi się nad Universal Studios w Osace. Robi wrażenie! Z kolei w Londynie zobaczysz makietę zamku wewnątrz studia.

zamek hogwart wznosi się nad filmową wioską hogsmeade
Hogwart w Osace, Japonia. Fot. Pixabay

No dobrze, ale to tylko replika. A gdzie zobaczymy ten konkretny prawdziwy zamek, w którym nagrywano sceny do filmu? Jest to zamek w Alnwick w Anglii. Znajduje się na północnym wschodzie Wielkiej Brytanii. Forteca nie wygląda jak ta z makiety, bo nie wykorzystano całej jej sylwetki. Większość tego co widzimy na ekranie to efekty komputerowe. Ale niektóre miejsca z Harrego Pottera w tym charakterystyczne wieże można zobaczyć np. w pierwszej części filmu w scenach nauki latania na miotle z panią Hooch.

zamek w alnwick w szkocji gdzie w filmie ulokowano miejsca z harrego pottera
Zamek w Alnwick w Anglii. Fot. Pixabay

Wspominaliśmy już o tym, że Wielką Salę grała jadalnia w Christ Church college w Oxfordzie, a korytarze sfilmowano w katedrze w Gloucester. W filmie występowała także katedra w Durham, gdzie również nagrywano korytarze oraz salę transmutacji. W klasztorze Lacock Abbey nagrywano klasę do eliksirów, a także mnóstwo scen z Księcia Półkrwi.

lekcja eliksirów w studiach filmowych harrego pottera
Lochy Snape’a. Warner Bros Studios, Londyn. Fot. Pixabay

Z kolei powyższe zdjęcie z sali do nauki eliksirów wykonano w Warner Bros Studios w Londynie. Znajdują się tam też inne podobne miejsca z Harrego Pottera.

A tu masz przykładowy filmik z Universal Studios na Florydzie.

Gdzie jest miejsce, w którym Voldemort ukrył horkruksa, Muszelka i inne miejsca z filmu? Odpowiadamy w ostatnim slajdzie.

Tam, gdzie Voldemort ukrył horkruksa

A na koniec ciekawostka dla poszukiwaczy horkruksów. Pamiętasz scenę, w której Dumbledore i Harry teleportują się poza Hogwart, by w skalnej jaskini odnaleźć horkruksa? 

Poznajesz to miejsce? To jedna z najbardziej znanych atrakcji Irlandii – Cliffs of Moher.

Cliffs of moher w irlandii gdzie voldemort ukrył horkruksa
Cliffs of Moher, Irlandia. Fot. Pixabay

A co z innymi miejscami? Np. Muszelka, dom Billa i Fleur, znajdował się w Pembrokeshire w Walii. Pierwowzorem dla cmentarza w Little Hangleton był Highgate Cemetery w Londynie choć nie miejscem, gdzie kręcono sceny. W hrabstwie Wiltshire mieścił się m.in. dwór Malfoyów. Takie pomieszczenia jak Komnata Tajemnic zostały specjalnie wybudowane na potrzeby filmu (Komnatę stawiało ok. 300 budowniczych, to nie scenografia komputerowa).

To w jakie miejsca z Harrego Pottera teleportujesz się następnym razem? Jeśli jeszcze nie masz tej umiejętności, polecamy wyszukiwarkę tanich lotów 🙂

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

59 KOMENTARZE

 1. Ja jestem ogromną fanką Harrego Pottera i marzę żeby zwiedzić park Harrego Pottera mam nawet majtki z Harrym Potterem

 2. Bardzo chcę tam być właśnie teraz to oglądam postanowiłam że jak dorosłe to tam pojadę marzę o tym!!! To by było spełnienie moich marzeń?❤️?????????☺️☺️

 3. Moje marzenie to jest zwiedzić wszystkie te miejsca gdzie był harry potter. A to jest coś co mnie trzyma na duchu że kiedyś tam pojade : HARRY KRÓLEM,HARRY PANEM,ZAWSZE BĘDE JEGO FANEM❤❤ zamierzam kupić sobie różdżke harrego. Szkoda że to tylko film tak strasznie sie popłakałam na nim 🙁 ogólnie mój ship to był HARRY+HERMIONA no ale został ZNISZCZONY strasznie płakałam jak został zniszczony mój ship …

 4. Ja ala też marzę z moją ulubiona kuzynka tam pojechać i zostać uczennicą marzę dostac list czekam na to całe zycie
  mam nadzieję że mi sowa da taki list z Hogwartu chce byc tam

 5. ja niedawno skończyłam oglądać wszystkie części Harrego Pottera i bardzo chcę tam pojechać obecnie mam 9 lat moja młodsza siostra ma 7 i ciekawa jestem czy ktoś w ogóle tam pojechał ?. Pa.

  • Ja też hcałem pojehać do angli do domu wesleyów i i durskeyuw i Gangerów i do Londynu na ulicę pokątną i do wielkiej brytani do hogwartu

 6. ja bym chciała pokonać lek przed lekarzami i dostać sie do hogwartu chcę aby moje życzenie sie spełniło chce dostać list od szkoły magi i czarodziejstwa hogwartu chce zwiedzić tą przecudowna szkołę nie miałam nigdy okazji naprawdę długo czekam na list i jakoć mi nie piszą i nie przysyłają listów chce żeby mi dali sygnał czekam i nic

 7. Mam dwanaście lat i przez całe wakacje 2019 miałam cień nadziei, że nie pójdę do szkoły tylko do Hogwartu, ale niestety to fikcja NAUCZYCIELE Z HOGWARTU, JEŚLI TO CZYTACIE TO WYŚLIJCIE MI SOWĘ, JESTEM MĄDRA, SZYBKO SIĘ UCZĘ, NIE JESTEM JESZCZE ZA STARA, NIE ZAWIEDZIECIE SIĘ NA MNIE.

 8. Obie z moją 11-letnią córeczką z pewnością tam pojedziemy. Niech się tylko skończy to całe zawirowanie w świecie.

 9. Jestem mamą 10-latki i fanką Harry’ego Pottera (tak jak moja córka). Obie bardzo marzymy o podróży do czasów Harry’ego i jego przyjaciół – Ron’a Weasley’a oraz Hermiony Granger. Znamy wszystkie części z serii Harry’ego Pottera i odwiedzenie miejsc w których przebywali bohaterowie jest naszym największym marzeniem, puki jeszcze jestem i mam siłę i zdrowie towarzyszyć mojej córce w podróżach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też