Macedonia – atrakcje nieodkrytego oblicza Bałkanów

Macedonia, a od 2019 roku Macedonia Północna, to ta część Bałkanów, której piękno nie zostało jeszcze odkryte przez tłumy turystów. Warto więc korzystać z jej uroków, bo kraj ma do zaoferowania naprawdę sporo. Macedonia atrakcje ma historyczne, pełne naturalnego piękna oraz zachwycających zabytków. Zaplanujcie swoją podróż już dziś i odkryjcie piękno Bałkanów!

Skopje (Macedonia atrakcje)

macedonia atrakcje
Kamienny most w Skopje. Fot. Shutterstock

Ciekawym miejscem na mapie Macedonii jest niewątpliwie stolica kraju. Skopje to prawdziwa mieszanka stylów z różnych epok, która czasem przyprawia o zawrót głowy. Ta zaskakująca zabudowa ma zwoje początki w roku 1963, kiedy to w wyniku trzęsienia ziemi zostało zniszczone 70% miasta. Od tego czasu Skopje jest nadal w budowie, a dawny styl przeplata się z nowoczesnością.

Macedonia atrakcje stolicy ma ciekawe i warte odwiedzenia. Skopje nazywana jest miastem pomników. Nic dziwnego, jest ich tu bowiem tak dużo, że znajdziecie je nawet w ulicznych zakamarkach. Najbardziej rozpoznawalną rzeźbą, nie tylko w Skopje, ale także w całej Macedonii Północnej, jest niemal 15-metrowy „wojownik na koniu”. Inne wyjątkowe miejsca w stolicy, które musicie zobaczyć to: kamienny most na rzece Wardar, twierdza Kale, Stary Bazar czy Krzyż Milenijny na Vodno, gdzie można dostać się koleją gondolową.

Przeczytajcie więcej o stolicy Macedonii.

Kanion Matka

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Macedonii Północnej jest Kanion Matka. Ten stworzony przez naturę wąwóz rzeki Treska położony jest zaledwie 15 km od Skopje – stolicy kraju. To, co najbardziej Was zachwyci podczas wizyty w tym miejscu, to wspaniałe krajobrazy. Znajdujące się tu piękne strome zbocza wpadają prosto do rzeki. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, to Kanion Matka jest idealnym miejscem dla Was. Możecie tu pospacerować po górach, wybrać się na wspinaczkę sportową lub spłynąć kajakami po rzece Treska. Macedonia atrakcje ma wyjątkowe, a w tym miejscu sporym plusem jest możliwość obserwacji dzikich ptaków oraz wielu gatunków motyli.

Ruiny miasta Stobi

Macedonia atrakcje ma także starożytne, a zachowane budowle trzeba koniecznie odwiedzić i poznać ich historię. Jednym z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w kraju są ruiny miasta Stobi. Podejrzewa się, że miejsce to powstało w 197 roku p.n.e. Najstarsze wykopaliska są z IV wieku p.n.e. Niestety w wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce w VI wieku n.e., miasto zostało zniszczone. Dziś na terenie antycznego Stobi możecie zobaczyć pozostałości zabudowań, wśród których są m.in.: teatr antyczny, kasyno, małą i dużą łaźnię, bazylikę, synagogę, więzienie czy rezydencję biskupów.

Park Narodowy Mawrowo (Macedonia atrakcje)

Kolejnym pięknym miejscem, które trzeba odkryć, przemierzając Macedonię Północną, jest Park Narodowy Mawrowo. Położony jest wzdłuż zachodniej granicy kraju i obejmuje m.in. masyw gór Korab. W ich obrębie znajduje się najwyższy szczyt Macedonii – Korab. Co ciekawe, góra ta jest również najwyższym szczytem w sąsiadującej Albanii. Park Narodowy Mawrowo to idealne miejsce na trekking, podczas którego możecie podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy. Również miłośnicy rowerów, którym niestraszne są strome wzniesienia, mogą przemierzać teren parku na dwóch kółkach.

Oprócz naturalnych walorów tego miejsca warto zwrócić uwagę na bardzo charakterystyczny obiekt znajdujący się na jeziorze Mawrowo. Widać tam zatopiony kościół, który był częścią istniejącej w tym miejscu wsi. Zbudowany został w 1850 roku, jednak sto lat później został zalany, ponieważ wybudowano w tym miejscu system wodny Mawrowo i powstało jezioro o tej samej nazwie. Warto wiedzieć, że gdy panuje susza, kościół odsłania swoje oblicze i można do niego wejść.

Ochryda (Macedonia atrakcje)

macedonia atrakcje
Macedonia – kościół św. Jerzego. Fot. Bigstock

Ochryda to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Macedonii. To położone w południowo-zachodniej części kraju miasto, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas przemierzania Ochrydy zachwycą Was wąskie uliczki, strome skarpy z urzekającymi widokami oraz wyjątkowe zabytki. Macedonia atrakcje w Ochrydzie ma znane i chętnie odwiedzane. Najbardziej rozpoznawalnym punktem na mapie jest niewątpliwie cerkiew świętego Jana z Kaneo. To tu rozpościera się widok na Jezioro Ochrydzkie, które swoją spokojną taflą wody wprawia w zadumę i relaksuje. Jeśli macie ochotę odetchnąć po długim dniu zwiedzania, to wizyta w tym idyllicznym miejscu z pewnością spełni swoje zadanie.

Inne miejsca, które warto zwiedzić w Ochrydzie to: Sobór świętej Zofii, Forteca Cara Samuela, Cerkiew Bogurodzicy Pariwlepty, Górna Brama Miejska oraz antyczny amfiteatr.

Klasztor św. Nauma

Klasztor św. Nauma. Fot. Petar Milošević, CC BY 4.0

Jeśli będziecie w miejscowości Ochryda, to koniecznie odwiedźcie jeszcze jedno miejsce nad Jeziorem Ochrydzkim. Klasztor św. Nauma to zachwycający zabytek Macedonii, który wyróżnia się swoją architekturą, malowniczym położeniem oraz bogatą historią. Pielgrzymi bardzo chętnie odwiedzają to miejsce, ze względu na znajdujące się tu relikwie Świętego Nauma zwanego cudotwórcą. Sam Klasztor jest bardzo malutki, jednak obok znajduje się jeszcze pochodząca z XVI w. cerkiew św. Archaniołów. Jest tu także grób świętego, przy którym podobno można usłyszeć bicie jego serca.

Miejscowość Sveti Naum powinniście odwiedzić także ze względu na piękne źródła rzeki Czarny Drin. Szczególnie zachwycająca jest barwa wody, która przybiera odcienie od intensywnie niebieskiej po zieloną. Widok ten jest wspaniały, szczególnie w piękny słoneczny dzień. Nad akwenem warto skorzystać z pięknych plaż lub przepłynąć się łódką.

Jezioro Kozjak

Jeszcze jednym wyjątkowym punktem na mapie Macedonii jest Jezioro Kozjak, które znajdziecie niedaleko Skopje. Jest to sztuczny akwen, który powstał w roku 2004. Jest on wciśnięty między Rezerwat Jesen a pasmo Suvej Gory. Tak wyjątkowe położenie sprawia, że jezioro wije się pomiędzy górskimi zboczami, tworząc widoki nie do opisania. Warto wybrać się tu na trekking lub rowerową wycieczkę pełną malowniczych krajobrazów. Ta macedońska atrakcja spodoba się także wędkarzom, którzy mogą tu liczyć na spore ilości ryb.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też