Islandzki kanion Fjaðrárgljúfur z teledysku Biebera zamknięty dla turystów

Niezwykle malowniczy zakątek Islandii – Kanion Fjaðrárgljúfur został zamknięty dla turystów. Wszystko przez znanego piosenkarza Justina Biebera. Kanion przeżywał prawdziwe oblężenie od 2015 roku. Niestety turyści zniszczyli delikatną roślinność terenu.

Prawdziwe oblężenie

Jak informuje Lonely Planet, Kanion Fjaðrárgljúfur w południowo-wschodniej Islandii był często pomijany przez turystów… do czasu kiedy pojawił się w teledysku Justina Biebera I’ll Show You pod koniec 2015 roku. Od tego momentu został zalany przez falę odwiedzających. Natężenie ruchu było tak duże, że spowodowało spustoszenie delikatnej roślinności pokrywającej kanion. To natomiast zmusiło lokalne władze do jego zamknięcia. Kirkjubæjarklaustur jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Islandii.

Fot. Agnieszka Mordaunt/ Unsplash

W tym roku Islandzka Agencja Ochrony Środowiska (Umhverfis Stofnun) zamknęła wszystkie publiczne drogi prowadzące do Fjaðrárgljúfur po tym, jak stało się jasne, że kanion zmaga się z naporem popularności. Między 2017 a 2018 rokiem roku liczba odwiedzających wzrosła ze 150 tys. do 282 tys. Daníel Freyr Jónsson z Islandzkiej Agencji Ochrony Środowiska jest pewien, że turystyczny boom na Fjaðrárgljúfur jest bezpośrednio związany z teledyskiem Biebera. W oświadczeniu, które pojawiło się na stronie internetowej Islandzkiej Agencji Ochrony Środowiska, można przeczytać, że roślinność na obszarze kanionu została znacznie uszkodzona przez duży ruch pieszy. W tym roku Islandia doświadczyła wyjątkowo ciepłej zimy z większą ilością opadów, a to spowodowało zmianę ścieżek w błoto. Aby uniknąć błotnistych ścieżek, odwiedzający chodzili po trawie i wrzosowiskach wzdłuż szlaków, które są bardzo kruche podczas wczesnej wiosny, zwłaszcza w marcu i kwietniu, kiedy ziemia nie jest jeszcze w pełni rozmrożona.

Fot. Martin Sanchez/ Unsplash

Na początku planowano zamknąć Fjaðrárgljúfur na dwa tygodnie. Jednak Agencja Ochrony Środowiska Islandii postanowiła przedłużyć zamknięcie do 1 czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here