Czy latanie może być ekologiczne? KLM będzie produkować biopaliwo z odpadów

KLM wspólnie z dwoma firmami z sektora paliwowo-energetycznego – SkyNRG i SHV zadecydowały o budowie pierwszej w Europie fabryki, która będzie produkować zrównoważone paliwo lotnicze. 

Fabryka biopaliwa lotniczego

Fabryka powstanie w Delfzijl w Holandii w 2022 roku. Jako pierwszy tego rodzaju obiekt w Europie, będzie produkować na dużą skalę specjalne, przyjazne dla środowiska biopaliwo z odpadów pochodzących z okolicznych firm – zgodnie z koncepcją gospodarki okrężnej. 

Koncern SkyNRG jest inicjatorem projektu, KLM i SHV będą współpracować w tym przedsięwzięciu, a w przyszłości staną się głównymi odbiorcami produktów fabryki. KLM zobowiązał się, że przez najbliższe 10 lat od startu produkcji będzie kupował po 75 000 ton zrównoważonego paliwa lotniczego rocznie, dzięki czemu obniży emisję CO2 o 200 000 ton rocznie. 

Ekologiczne lotnictwo

KLM był pierwszą linią lotniczą, która w 2011 roku zaczęła wykorzystywać biopaliwa do lotów komercyjnych. Od tamtej pory inwestuje i  aktywnie wspiera rozwój tej dziedziny. Do roku 2017 linia wykonała 1200 lotów, które odbyły się przy częściowym użyciu wspomnianego biopaliwa. Co więcej, KLM, jako jedyna linia europejska, lata na biopaliwie na wybranych dalekich trasach międzykontynentalnych. Od 2016 roku dotyczy to na przykład wszystkich lotów pomiędzy Los Angeles i Amsterdamem, których w samym 2018 roku linia odbyła 360. Nowe źródło dostaw pozwoli KLM wykorzystywać zrównoważone paliwo na większą skalę i zmierzać w kierunku całkowicie ekologicznego lotnictwa.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,989ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze