Nasza planeta zmienia się szybciej, niż możemy sobie wyobrazić – i to niekoniecznie na lepsze. Za naszego życia zniknie wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Zmarł już ostatni samiec nosorożca północnego, podgatunku białego nosorożca, który nie miał naturalnych wrogów poza człowiekiem. W wielu miejscach na Ziemi postępuje wycinka lasów, która ogranicza przestrzeń do życia kolejnych gatunków zwierząt. Niestety, żyją one w rezerwatach, bo z powodu zagrożenia m.in. ze strony kłusowników nie przetrwałyby na całkowitej wolności. Gdzie warto pojechać, by zobaczyć zagrożone wyginięciem zwierzęta? Oto nasza subiektywna lista.

Poprzedni

1. Borneo – wyspa nosaczy i orangutanów

Borneo było prawdziwym rajem na Ziemi, pełnym endemicznych (nie występujących nigdzie indziej) gatunków zwierząt. Nadal jeszcze jest, ale bardzo szybko ten raj zmienia się w jedną wielką uprawę palmy olejowej.

W 1950 r. 90 proc. powierzchni Borneo pokryte było lasami równikowymi, obecnie nieco ponad 30 proc. Wylesienie postępuje w niesamowicie szybkim tempie. Nie dość, że olej palmowy nie jest zdrowy (po prostu jest tani, a uprawy wydajne), to jeszcze zabieranie lasów pod uprawy ma bardzo zły wpływ na występujące tam zwierzęta.

Na Borneo można zobaczyć m.in. orangutany, mieszkają na przykład w rezerwacie Sepilok w pobliżu Sandakanu we wschodniej części malezyjskiego Borneo (w indonezyjskiej części także można je spotkać w kilku miejscach). Są uznane za gatunek krytycznie zagrożony, na świecie zostało ich od 52 do 77 tys. osobników. Tuż obok orangutanów mieszkają biruangi, czyli niedźwiedzie malajskie, najmniejsze niedźwiedzie na świecie, które kochają miodek. Podobnie jak orangutany żyją już właściwie tylko w rezerwatach, a poza nimi stanowią cenne łupy dla kłusowników. Z łap biruangów robią oni m.in. amulety. Biruangi nie są jednak krytycznie zagrożone.

Mieszkają tam także nosacze sundajskie, z których ostatnio śmieją się Polacy (to małpy-Janusze z memów). Żyją one w wielu miejscach na Borneo, ale na ograniczonej przestrzeni. Jeden z najpopularniejszych rezerwatów, Labuk Bay niedaleko Sandakanu, jest prywatny i stworzony pośród wielkiej uprawy palmy olejowej… Nosacze sundajskie są zagrożone, ale nie krytycznie.

Na Borneo żyją również zagrożone wyginięciem słonie karłowate, najmniejszy z podgatunków słonia indyjskiego. Są tam także łuskowce (inaczej pangoliny), kanczyle (najmniejsze ssaki kopytne na Ziemi) i lotokoty (inaczej łasicoloty, potocznie nazywane latającymi wiewiórkami): wszystkie można spotkać przy odrobinie szczęścia w Parku Narodowym Bako. Poza tym zwierzęta takie jak dzioborożce, langury, kukangi, wyraki. Symbolem Borneo jest największy kwiat świata, raflezja Arnolda.

Sprawdź: Wyszukiwarka lotów

Orangutan borneański. Jest ich już tylko kilkadziesiąt tysięcy i żyją głównie w rezerwatach. Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here