Boeing 777x, czyli składane skrzydła w samolocie stają się faktem

Boeing 777x zyskał aprobatę Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) i już wkrótce będzie można go zobaczyć w powietrzu. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów będą składane końcówki skrzydeł.

Gigant ze składanymi skrzydłami

Już teraz można mówić o sukcesie nowego modelu Boeinga. Może on pomieścić ponad 400 pasażerów, w zależności od rozkładu foteli. Ze względu na potrzebę ekonomiki lotu, samolot ma rekordową rozpiętość skrzydeł sięgającą niemal 72 metrów. Tak olbrzymie skrzydła zapewnią zmniejszenie kosztów paliwa i zwiększenie nośności, jednak wiążą się z niestandardową długością, do której nie są przystosowane lotniska. Dlatego w trakcie konstruowania samolotu inżynierowie podjęli decyzję o wprowadzeniu składanych skrzydeł.

samolot na tle chmur
Fot. Shutterstock

Do wybudowania maszyny użyto rekordowej ilości kompozytów i tworzyw sztucznych. Dodatkowo Boeing 777x ma całkowicie nowe, zaprojektowane specjalnie dla jego potrzeb silniki odrzutowe. Ze względu na swoje wymiary, samolot jest największą dwusilnikową maszyną w historii lotnictwa. Jest ponoć również bardzo wygodny dla pasażerów – jest szerszy, ma większe okna i inteligentne oświetlenie.

Do tej pory model 777x zakupiły linie takie jak: Emirates, Lufthansa, Qatar Airways czy Etihad.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,036ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze