5 Niezwykłych tradycji świątecznych z całego świata – Odkryj unikalne zwyczaje bożonarodzeniowe☃️🎅🏻

Tradycje świąteczne❄️

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który na całym świecie obchodzony jest na wiele różnych sposobów. Tradycje świąteczne mogą być zaskakująco różnorodne i pełne unikalnego uroku. W tym artykule odkryjemy pięć z najbardziej niezwykłych i fascynujących zwyczajów bożonarodzeniowych, które radykalnie różnią się od tych, znanych w Polsce. Przygotuj się na podróż dookoła świata pełną świątecznych ciekawostek, która z pewnością poszerzy Twoje horyzonty.

1. Japonia – KFC na święta

W Japonii, Boże Narodzenie nie jest tradycyjnym świętem religijnym, ale zyskało popularność jako okazja do świętowania. Nietypową tradycją, która się tu wykształciła, jest jedzenie kurczaka z KFC. Kampania marketingowa KFC “Kentucky for Christmas!” zainicjowana w 1974 roku skutecznie przekształciła jedzenie kurczaka w świąteczną tradycję w Japonii, kraju, w którym Boże Narodzenie nie jest tradycyjnie obchodzone jako religijne święto. Wiele rodzin zamawia swoje świąteczne posiłki z KFC z dużym wyprzedzeniem.

2. Wenezuela – Rolki do kościoła

W Caracas, stolicy Wenezueli, ludzie przybywają na mszę świąteczną (Misa de Gallo) na… rolkach. Ten niezwykły zwyczaj, który rozpoczął się w Caracas około połowy XX wieku, miał początkowo charakter spontanicznej zabawy, która szybko przerodziła się w tradycyjną, przedświąteczną praktykę. Ta niezwykła tradycja jest tak popularna, że niektóre ulice miasta są zamykane, aby ludzie mogli bezpiecznie dotrzeć do kościołów. Po mszy, rodziny wracają do domów, aby cieszyć się tradycyjnym posiłkiem świątecznym.

3. Islandia – Jolabokaflod, czyli potop książek

W Islandii panuje świąteczna tradycja znana jako ‘Jolabokaflod’, czyli ‘potop książek’. Tradycja Jolabokaflod ma swoje korzenie w czasach II wojny światowej, kiedy na Islandii ograniczono import towarów zagranicznych, ale papier pozostawał stosunkowo tani, co sprzyjało dawaniu książek jako prezentów świątecznych. W Wigilię Bożego Narodzenia Islandczycy obdarowują się książkami i spędzają resztę wieczoru na czytaniu. Ta miłość do literatury sprawia, że Islandia jest jednym z najbardziej czytających narodów na świecie.

4. Hiszpania – El Caganer w szopkach bożonarodzeniowych

W Katalonii w Hiszpanii, tradycyjne szopki bożonarodzeniowe często zawierają postać zwaną ‘El Caganer’ – figurkę mężczyzny załatwiającego swoje potrzeby. Tradycja El Caganer sięga XVIII wieku w Katalonii. Choć może się to wydawać niekonwencjonalne, tradycja ta ma stulecia i jest symbolem płodności oraz równości (wszyscy, niezależnie od statusu, muszą wykonywać te podstawowe czynności).

5. Ukraina – Pająki i pajęczyny jako ozdoby choinkowe

Na Ukrainie istnieje tradycja dekorowania choinek bożonarodzeniowych pajęczynami i pająkami, co może wydawać się dość nietypowe. Legenda głosi, że biedna kobieta, która nie mogła sobie pozwolić na ozdoby, obudziła się w Boże Narodzenie, aby odkryć, że jej drzewko zostało ozdobione pajęczynami, które zamieniły się w złoto i srebro w świetle porannego słońca. To symbol szczęścia i dobrobytu na nadchodzący rok.

Jeśli w te święta chcesz zrobić coś nowego, zapraszamy do zapoznania się z najlepszymi ofertami świątecznymi.⛄

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też