10 atrakcji w Rzymie bez tłumów + bonus

Chcesz zobaczyć i poczuć Rzym, ale nie chcesz cisnąć się w tłumie? Jest to możliwe mimo, że Wieczne Miasto, ze względu na bogactwo zabytków, przyciąga co roku miliony turystów z całego świata. Choć Koloseum, Watykan czy Fontanna di Trevi są obowiązkowymi punktami każdej wycieczki (a tam będą raczej tłumy), to są też miejsca mniej znane, gdzie można cieszyć się pięknem Wiecznego Miasta bez tłumów. Oto 10 atrakcji w Rzymie bez tłumów, gdzie znajdziesz spokój i autentyczną włoską atmosferę. Na końcu czeka mały bonus.;)

1. Bazylika św. Klemensa na Lateranie

Zdajesz sobie z pewnością sprawę, że kościołów są w Rzymie grube setki. My proponujemy Ci odwiedzić Bazylikę św. Klemensa (Basilica di San Clemente al Laterano). Dlaczego? Ponieważ jest to fascynujący kościół, który kryje w sobie trzy różne warstwy historyczne. Na powierzchni znajduje się średniowieczna bazylika z pięknymi mozaikami, pod nią kościół z IV wieku, a jeszcze głębiej – rzymski dom z czasów antycznych. To miejsce oferuje unikalne spojrzenie na historię Rzymu, a odwiedzających jest tu znacznie mniej niż w innych popularnych bazylikach.

2. Villa Torlonia

10 atrakcji w Rzymie bez tłumów: Casa delle Civette w Villa Torlonia, Rzym. Fot. Shutterstock

Villa Torlonia to uroczy park z pięknymi ogrodami i interesującymi budynkami, w tym Casa delle Civette – domem-sową, który przyciąga uwagę swoim niezwykłym stylem secesyjnym. Villa była rezydencją rodziny Mussolinich, co dodaje jej historycznego znaczenia. Park jest spokojny i rzadko odwiedzany przez turystów, zatem jest idealnym miejscem na relaks z dala od tłumów.

3. Klasztor Tre Fontane – 10 atrakcji w Rzymie bez tłumów

Autorstwa Fczarnowski – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22656406

Klasztor Tre Fontane to spokojne miejsce na obrzeżach Rzymu, znane z trzech źródeł, które, według legendy, powstały po ścięciu św. Pawła. Według legendy głowa świętego odbiła się od ziemi trzy razy i w tych miejscach zaczęły bić źródła.
Otoczone zielenią, klasztor i jego okolice oferują wytchnienie od miejskiego zgiełku. Można tu również kupić lokalne produkty, takie jak miód i likiery produkowane przez mnichów.

4. Park Caffarella

10+1 atrakcji w Rzymie bez tłumów: Ruiny zamku Circus of Maxentius, na Via Appia Antica. Fot. Shutterstock

Park Caffarella to jeden z największych parków w Rzymie, będący częścią Via Appia Antica. Znajdziesz tu rozległe tereny zielone, ruiny starożytnych budowli, a także dzikie zwierzęta. Miejsce to jest popularne wśród mieszkańców Rzymu, ale turystów jest tu niewielu, co czyni ten park idealnym miejscem na piknik czy spacer.

5. Palazzo Doria Pamphilj

10 atrakcji w Rzymie bez tłumów: Palazzo Doria Pamphilj, Rzym. Fot. Shutterstock

Palazzo Doria Pamphilj to prywatna rezydencja z imponującą kolekcją dzieł sztuki, w tym pracami Caravaggia, Tycjana i Velázqueza. Miejsce to jest mniej znane wśród turystów, dzięki czemu można tu podziwiać sztukę w spokojnej atmosferze. Rodzina Doria Pamphilj wciąż mieszka w swoim pałącu, co dodaje temu miejscu unikalnego charakteru.

6. Kościół Santa Maria in Aracoeli

Autorstwa Bert Kaufmann from Roermond, Netherlands – Basilica di Santa Maria in Ara coeli al Campidoglio, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24299909

Kościół Santa Maria in Aracoeli, usytuowany na Kapitolu, jest często pomijany przez turystów zmierzających do pobliskiego Ołtarza Ojczyzny (Altare della Patria: czyli Pomnik Wiktora Emanuela II). Wnętrze kościoła kryje piękne freski i sufit kasetonowy, a ze szczytu schodów rozciąga się wspaniały widok na Rzym. To idealne miejsce dla miłośników sztuki i architektury, którzy szukają mniej zatłoczonych atrakcji.

7. Palazzo Massimo alle Terme

Palazzo Massimo alle Terme. Fot. Shutterstock

Palazzo Massimo alle Terme to muzeum, które często umyka uwadze turystów, a szkoda, bo znajduje się tu jedna z najważniejszych kolekcji sztuki starożytnej w Rzymie. Można tu zobaczyć imponujące freski, mozaiki, rzeźby i inne artefakty, które pozwalają lepiej zrozumieć życie w starożytnym Rzymie.

8. Villa Farnesina

Villa Farnesina, Rzym. Fot. Shutterstock

Villa Farnesina to renesansowa willa w dzielnicy Trastevere, znana z pięknych fresków autorstwa Rafaela i jego uczniów. Miejsce to jest często pomijane przez turystów, mimo że znajduje się blisko centrum Rzymu. Spacer po ogrodach i wnętrzach willi to prawdziwa uczta dla oczu i duszy. Polecamy!

9. Cimitero Acattolico

Cmentarz niekatolicki w Rzymie. Fot. Shutterstock

Rzym to jednak ostoja kościołą katolickiego. My zachęcamy Cię jednak do odwiedzenia atrakcji nie związanej z tą instytucją. Cimitero Acattolico, czyli cmentarz niekatolicki, to miejsce spoczynku wielu znanych artystów, poetów i pisarzy, w tym Johna Keatsa i Percy’ego Shelleya. Cmentarz jest oazą spokoju w sercu Rzymu, otoczony zielenią i pełen rzeźb nagrobnych, które tworzą niezwykłą atmosferę refleksji i zadumy.

10. Domus Aurea

Domus Aurea, rzym. Fot. Shutterstock

Domus Aurea, czyli Złoty Dom Nerona, to ruiny pałacu cesarza Nerona, które są dostępne tylko podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem. Miejsce to nie jest tak oblegane jak inne zabytki Rzymu, co pozwala na spokojne zwiedzanie i odkrywanie tajemnic starożytnego pałacu.

Na blogu doskonałej przewodniczki po Rzymie dowiecie się znacznie więcej na temat tej atrakcji: https://basiakaminska.pl/domus-aurea-zloty-dom-nerona-i-wystawa-poswiecona-malarstwu-groteskowemu/

11. Orto Botanico: bonus!

Ostatnią atrakcją, do której chcemy was zaprosić będzie Orto Botanico, czyli Ogród Botaniczny w Rzymie. Jest to prawdziwa oaza spokoju w sercu miasta. Znajduje się na terenie dawnego parku Villa Corsini, w dzielnicy Trastevere. Ogród zajmuje powierzchnię 12 hektarów i jest domem dla tysięcy gatunków roślin z całego świata, w tym rzadkich i egzotycznych.

Spacerując po malowniczych alejkach Orto Botanico, można podziwiać m.in. ogród japoński, szklarnię z roślinami tropikalnymi, las bambusowy oraz różnorodne kolekcje roślin leczniczych i aromatycznych. Ogród jest idealnym miejscem na relaks, medytację czy spokojny piknik z dala od miejskiego zgiełku. Co więcej, jest to również miejsce, gdzie można dowiedzieć się więcej o botanicznych skarbach i ich znaczeniu.

Orto Botanico nie jest tak popularny wśród turystów jak inne atrakcje Rzymu, co sprawia, że można tu cieszyć się ciszą i spokojem w otoczeniu pięknej przyrody. To idealne miejsce dla miłośników roślin i przyrody, którzy pragną odpocząć od zwiedzania zatłoczonych zabytków.

Ładowanie…
Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też