Wybrano najpiękniejsze miasteczko we Włoszech. Ten wybór może Cię zaskoczyć!

O włoskich miasteczkach można nieustannie marzyć i śnić. Można też tam wracać i ciągle podziwiać niepowtarzalne uroki. Zobacz choćby najpiękniejsze nadmorskie miasteczka Włoch, a to nie jedyne bajeczne widoki.

Włochy są tak malownicze, że trudno wybrać faworyta spośród pięknych miejscowości. Jednak udało się to włoskiej telewizji publicznej RAI.

Gradara – najpiękniejszym miasteczkiem we Włoszech 2018 roku

Może Cię zdziwić ta decyzja, gdyż pozornie miasteczko wydaje się niezbyt wyjątkowe. Decyzją telewidzów i jury w tym roku tytuł najpiękniejszego miasteczka we Włoszech otrzymała średniowieczna Gradara. 

Miasteczko znajduje się w prowincji Pesaro i Urbino w regionie Marche i liczy około 4 tys. mieszkańców. Sąsiaduje z miejscowościami takimi jak Rimini i Pesaro. Od morskiego wybrzeża dzieli ją zaledwie kilka kilometrów.

Gradara pokonała w finale konkursu 19 innych miejscowości z różnych części kraju.

Drugie miejsce w konkursie zajęło Castroreale koło Mesyny na Sycylii, a trzecie Bobbio koło Piacenzy.

W zeszłym roku natomiast wśród najpiękniejszych włoskich miasteczek królowała Venzone w regionie Friuli – Wenecja Julijska.

Średniowieczna Gradara przyciąga turystów z całego świata

Architektura Gradary została całkowicie odtworzona, co spowodowało, że od lat miasto przyciąga turystów z całego świata. Piękne wąskie uliczki i tajemnicze zaułki w połączeniu z  gościnnością mieszkańców robią swoje.

W miasteczku znajduje się Ścieżka Zakochanych, która symbolizuje miłosną legendę o Paolo Malatesty i Francesce da Rimini. Możesz o niej przeczytać w Boskiej komedii Dantego.

?? Sì… Viaggiare MARCHE • Dedichiamo questo secondo scatto ravvicinato a Gradara (PU) capitale del Medioevo e vincitrice del Borgo dei Borghi 2018. • ? Oggi siamo in viaggio con @gabrielpae87 • Foto selezionata da: @emianz • Sì Viaggiare Group Founders: ✔️ @fabber86 ✔️ @stcob83 • ?Segui @siviaggiare_italia, e scopri le altre nostre gallery su @siviaggiare_network. • #Gradara #PesaroUrbino #Marche #siviaggiare_italia #italianlandscapes #italiainfoto #IlikeItaly #visitiamoitalia #new_photoitalia #italiastyle_marche #volgoitalia #italia #perfect_italia #top_italia_photo #bellaitaliaofficial #destinazionemarche #loves_united_italy #don_in_italy #ig_italy #loves_madeinitaly #whatitalyis #super_italy #italia_shotz #italian_gallery #yallersmarche

A post shared by Sì… Viaggiare | MARCHE ?? (@siviaggiare_marche) on

Średniowieczna twierdza największą atrakcją Gradary

Twierdza została wzniesiona w XII wieku na zlecenie rodu Malatesta.

Pod koniec XIII wieku Francesca da Rimini poślubiła Giovanniego Malatesta. Było zaaranżowane przez rodziców pary i miało na celu doprowadzenie do sojuszu obu znacznych rodów. Ze związku narodziła się córka, Concordia.

Francesca wdała się jednak w romans z bratem swojego męża – Paolem Malatestą, który był żonaty z hrabiną Orabile Beatrice. Giovanni Malatesta odkrył romans żony i zabił obydwoje kochanków.

Śmierć Paolo i Franceski została przez Dantego wpleciona do Boskiej komedii. Umieścił kochanków w drugim kręgu piekielnym.

Przez krótki czas przebywała tutaj też Lukrecja Borgia, jako żona Giovanniego Sforzy.

Na pewno niezwykłym akcentem podczas zwiedzania będzie spacer po szczytach murów obronnych miasta. Rozciągają się z nich malownicze widoki.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też