Wulkan Agung znowu daje o sobie znać. Lotnisko na Bali zamknięte

Dziś rano zamknięto (do odwołania) międzynarodowe lotnisko Denpasar na Bali z powodu erupcji wulkanu Agung. Chmura pyłu i popiołu z krateru unosiła się na wysokość 2000 m. Widoczny był też czerwony płomień.

Wcześniej anulowanych zostało kilkadziesiąt lotów, którymi miało podróżować tysiące pasażerów (przede wszystkim liniami Air Asia, Jet Star, Qantas i Virgin). Niektóre zostały także zawrócone. Wulkan Agung daje się we znaki już od roku. Naukowcy spodziewają się nadchodzącej pełnej erupcji.

AKTUALIZACJA

Lotnisko zostało już otwarte. Ponownie odbywają się z niego odloty i przyloty.

 

We wrześniu 2017 r. doszło już na wyspie do masowej ewakuacji ludności mieszkającej na zboczach góry. A w listopadzie pisaliśmy o odwołanych lotach na Bali. Wtedy lotnisko nie zostało zamknięte, ale został ogłoszony czerwony alarm dla linii lotniczych. Wcześniej do poważnej erupcji Agung doszło w latach 1963-1964. Zginęło wtedy wiele ludzi.

Wulkan znowu straszy aktywnością

Dziś rano jednak wulkan znowu przestraszył swoją aktywnością, która skutecznie utrudniła ruch lotniczy przede wszystkim między Bali a Australią. 

Pasażerowie, którzy mają zaplanowane rejsy z Bali proszeni są o bieżące śledzenie informacji i kontakt z przewoźnikami. Sytuacja wciąż jest dynamiczna.

Przelatywanie samolotu przez chmury pyłu wulkanicznego jest o tyle niebezpieczne, że prócz ograniczonej widoczności, może spowodować poważne uszkodzenie silnika, a także zatkać systemy chłodzące czy przewody paliwowe.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,036ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze