W głowie się nie mieści! Próbował wwieźć do Polski 10 kg tego skarbu

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku znaleźli nie lada skarb. Mężczyzna wracający do Polski z Wietnamu próbował przemycić 10 kg rafy koralowej w swoim bagażu.

Udaremniony przemyt

Jak informuje onet.pl, Izba Administracji Skarbowej (IAS) w Warszawie napisała w komunikacie:

Coraz częściej wybieramy się na wakacje w odległe rejony świata. Miejsca takie zazwyczaj zachwycają nieprzebranym bogactwem fauny i flory, co może zachęcać nas do przywiezienia ze sobą oryginalnej pamiątki. Z takiej okazji skorzystał obywatel Wietnamu mieszkający w Polsce, w którego bagażu funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli duży fragment rafy koralowej o wadze 9,5 kg oraz cztery mniejsze okazy.

Mężczyzna tłumaczył, że oryginalny bagaż przywoził na użytek własny, czyli jako wyposażenie domowego akwarium.

Warto pamiętać, że przywóz koralowców na obszar Unii Europejskiej wymaga zezwolenia eksportowego z kraju wywozu i zezwolenia importowego. Jednoczenie fakt ten należy zgłosić na granicy służbie Celno-Skarbowej. Rafa koralowa to przecież żywy organizm należący do świata zwierząt. IAS podkreśla, że nie wolno zabierać go z jego naturalnego środowiska.

Rafa objęta jest ochroną na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES. Aby móc przewozić okazy chronione trzeba mieć odpowiednie dokumenty. W przeciwnym razie może grozić Ci pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,990ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze