Turyści bojkotują atrakcje ze słoniami na Sri Lance po ujawnieniu drastycznych zdjęć

W Internecie krążą od niedawna zdjęcia maltretowanych słoni na Sri Lance. Zdjęcia te są na tyle drastyczne, że wywołały masowe oburzenie na całym świecie. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt już wezwały turystów podróżujących do tego kraju, by nie odwiedzali miejsc, w których przetrzymywane są słonie.

Jedno z najbardziej przerażających zdjęć przedstawia zagłodzoną słonicę, która była używana na różnego rodzaju festiwalach jako atrakcja turystyczna. Do sieci wrzuciła je organizacja Save Elephants. Zwierzę ma 70 lat i jest jednym z 60 słoni, które muszą pracować na Festiwalu Perahera na Sri Lance. 

Okrutny los słoni

Przy okazji fundacja opisała, jak wygląda zwykły dzień takiego słonia i jest to opis mrożący krew w żyłach. Podczas trwającego 10 dni festiwalu słonie muszą znosić wystrzały fajerwerków, dym, muszą również przemierzać co noc wiele kilometrów, by znaleźć się w kolejnej miejscowości. Są źle odżywiane lub głodzone. Na Sri Lance ludzie wierzą, że słonie przynoszą szczęście, dlatego na buddyjskich świętach zawsze muszą się znaleźć te zwierzęta. Mimo że znajdują się w strasznym stanie, osoby biorące udział w zabawie tego nawet nie widzą, bo słonie mają na sobie rozbudowane kostiumy, które zasłaniają wystające kości.


Świadome podróżowanie 

Turyści podróżujący do Sri Lanki mogą sobie nie zdawać sprawy z tego, jak bardzo okrutna jest tresura zwierząt. Warto wiedzieć, że znacząca większość atrakcji związanych ze słoniami opiera się właśnie na okrucieństwie. Każde miejsce, gdzie można jeździć na słoniu, dotykać go czy oglądać wykonywane przez niego sztuczki jest oparte na bezwzględnej tresurze. Zanim zdecydujesz się na przejażdżkę na słoniu czy wzięcie udziału w którymś z tamtejszych festiwali, pomyśl dwa razy.

Organizacje chroniące zwierzęta wystosowały petycję do rządu Sri Lanki o zakazanie używania słoni na festiwalach oraz o zakazanie ich tresury. Jak na razie udało się osiągnąć tylko tyle, że osoby odpowiedzialne za prowadzenie Festiwalu Perahera wycofały zagłodzonego słonia z parady, dodając że został on objęty leczeniem.

Tutaj dowiesz się więcej: Te zwierzęta najbardziej cierpią na turystyce. Bądź świadomym turystą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here