To Wam się nie spodoba! Chorwacja tylko z Unijnym Certyfikatem Covid lub testem!

Po zapowiadanych niekorzystnych zmianach w polityce wjazdowej Słowacji, kolejne niezbyt przyjazne turystom wieści płyną z Chorwacji. W środę po południu władze Republiki Chorwackiej opublikowały nowe rozporządzenie zgodnie z którym, wjazd do kraju z państw Unii Europejskiej lub z państw strefy Schengen jest możliwy za okazaniem unijnego certyfikatu COVID, negatywnego wyniku testu na Covid lub zaświadczenia o szczepieniu.

To zdecydowanie zmiana na gorsze, bo przez ostatnie prawie 2 tygodnie do Chorwacji można było wjechać bez testów i kwarantanny.

Władze podają, że osoby, które nie posiadają unijnego certyfikatu COVID będą mogły wjechać pod warunkiem, że na granicy okażą jeden z dokumentów:

  • nie starszy niż 72 godziny negatywny wynik testu PCR na SARS-CoV-2 lub nie starszy niż 48 godzin szybki test antygenowy (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania).
  • nie starsze niż 210 dni zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson – pod warunkiem, że od przyjęcia tej szczepionki upłynęło 14 dni
  • zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid 19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni
  • potwierdzenie, że od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleya (Sputnik V) upłynęło od 22 do 42 dni lub 22 do 84 dni jeśli przyjęły pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca,
  • zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że przebyły COVID-19 zawierające daty przechodzenia choroby lub pozytywny wynik testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh.

Cały czas granicę bez dodatkowych obostrzeń mogą przekraczać dzieci do 12 roku życia, które podróżują z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Jesteście posiadaczami Unijnego Certyfikatu COVID? Bez problemu możecie zarezerwować tanie loty do Chorwacji.

Co w przypadku braku certyfikatu lub zaświadczeń?

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na dziesięciodniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,648ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze