Tam bez testu już nie polecimy, ale jest sposób na jego uniknięcie!

Już od czwartku 21 października podróżujący z Polski na Cypr będą musieli przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19. Zmianę spowodowało sklasyfikowanie Polski do kategorii pomarańczowej. Dotychczas nasz kraj znajdował się w kategorii zielonej, dzięki czemu nie trzeba było przedstawiać żadnych dokumentów dotyczących Covid-19.

Dla przypomnienia władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Przy przylocie na Cypr z państw zaliczonych do kategorii GREEN nie ma obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane. Dzieje się to w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie. Taka zmiana została wprowadzona dzisiaj.

Cypryjskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową kategoryzację, która wchodzi w życie 21 października. Ze względu na to, że Polska straciła status kraju o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem, została umieszczona w kategorii pomarańczowej.

Jakie dokumenty wymagane będą od 21 października?

Podróżni podróżujący z Polski będą musieli zarejestrować się na stronie https://cyprusflightpass.gov.cy/ na mniej niż 48 godzin przed wylotem oraz po przylocie na Cypr przedstawić negatywny wynik testu PCR na Covid-19 wykonany do 72 godzin przed odlotem.

Jak uniknąć testów? Wystarczy posiadać Unijny Certyfikat Covid

Pasażerowie (niezależnie od narodowości oraz kraju, z którego przylatują) posiadający świadectwo pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 lub potwierdzenie przejścia choroby są zwolnieni z konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR oraz z odbywania kwarantanny.

Potwierdzenie przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19 lub potwierdzenie przejścia choroby uznawane jest jedynie w formie Unijnego Certyfikatu Covid (EU Digital Covid Certificate).

Czytaj więcej: Unijny Certyfikat COVID już w Polsce! Sprawdź jak go zdobyć

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,895ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze