Szwecja zaostrza restrykcje!

Rząd Szwecji ogłosił w poniedziałek zaostrzenie restrykcji w związku rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem wywołaną wariantem Omikron i obciążeniem służby zdrowia. Od środy wcześniej zamykane będą lokale serwujące alkohol.

Premier Szwecji Magdalena Andersson powiedziała:

Rozprzestrzenienie się infekcji Covid-19 jest na rekordowym poziomie. Sytuacja wymaga działań mających na celu zmniejszenie obciążenia systemu opieki zdrowotnej.

Od środy w restauracjach przy stolikach będzie mogło siedzieć maksymalnie osiem osób, a lokale sprzedające alkohol zostaną zamknięte o godz. 23.

Limit zgromadzeń publicznych zostanie ograniczony do 50 osób. W przypadku większej liczby osób obowiązuje wymóg okazywania certyfikatów od zaszczepieniu na Covid-19. Zakazane będą masowe imprezy kulturalne oraz sportowe dla powyżej 500 uczestników.

W przypadku prywatnych spotkań w wynajmowanych lokalach limit gości zostanie zmniejszony z 50 do 20.

Rząd zalecił m.in. pracę zdalną oraz noszenie maseczek w transporcie publicznym. Szkoły wyższe zostały zobligowane do wprowadzenia części nauki przez internet.

Zasady wjazdu do Szwecji

Żeby wjechać do kraju, należy okazać przed przekroczeniem granicy negatywny wynik testu Covid. Test może mieć maksymalnie 48 godzin od wykonania. Zatwierdzone są testy antygenowe i testy PCR.

Certyfikat, aby był ważny, musi zawierać następujące informacje:

  • Nazwisko oraz datę urodzenia osoby, która została przetestowana
  • Data i godzina pobrania próbki
  • Czy wykonywany test jest testem antygen lub PCR/NAAT
  • Negatywny wynik testu
  • Nazwa, numer telefonu i adres wystawcy certyfikatu lub laboratorium, które przeprowadziło badanie.

Informacje muszą być jasno określone w języku szwedzkim, angielskim, duńskim, norweskim lub francuskim. Tłumaczenia nie są akceptowane.

Z obowiązku okazania testu zwolnione są między innymi dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby zameldowane w Szwecji.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze