Przesadzili? Sprawdźcie, ile jest ważne szczepienie we Francji!

Unia Europejska zaleca, by Unijny Certyfikat Covid zaświadczający o przyjęciu pełnego cyklu szczepień był ważny 9 miesięcy. Już to wywołało niezadowolenie wśród osób, które liczyły na to, że będzie on ważny rok. Ważność certyfikatu skróciły drastycznie (bo do 6 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki) Włochy. Ale Francja poszła jeszcze dalej. Od 15 lutego Unijny Certyfikat Covid jest tam ważny jedynie 4 miesiące od przyjęcia drugiej dawki, lub tylko 2 miesiące w przypadku szczepionki Janssen!

W przypadku nieprzyjęcia dawki przypominającej w tym terminie lub braku zaświadczenia o statusie ozdrowieńca, certyfikat zostanie unieważniony. Po ponownym zaszczepieniu, paszport covidowy zostanie odnowiony.

Także zaświadczenie o statusie ozdrowieńca ważne jest tylko 4 miesiące.

Zmiany zostały wprowadzone po to, by „zachęcić” dorosłych Francuzów do przyjęcia dawki przypominającej.

Do czego potrzebny jest Unijny Certyfikat Covid we Francji?

Bez ważnego certyfikatu nie wejdziemy do kin, muzeów, sal koncertowych, restauracji, centrów handlowych, samolotów na liniach krajowych, pociągów i autobusów dalekobieżnych, dyskotek, parków rozrywki, obiektów sportowych, kasyn, stacji narciarskich oraz hoteli i kempingów. Niestety negatywny wynik testu nie uprawnia do wstępu do powyżej wymienionych miejsc użyteczności publicznej. Wyjątek stanowią szpitale i domy opieki społecznej.

Jak informuje MSZ, ograniczenia te obowiązują osoby powyżej 16 roku życia. Osoby między 12 a 15 rokiem życia nie są zobowiązane do przyjmowania dawki przypominającej i mogą posługiwać się dalej wynikiem testu antygenowego lub PCR wykonanego do 24 godzin wcześniej. Dzieci do 12 roku życia są zwolnione z okazywania paszportu covidowego.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,631ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze