Polska na czerwonej liście. Wszystko przez koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy opublikowało dzisiaj zaktualizowaną listę państw podzielonych na strefy: zieloną i czerwoną.

Niestety Polska znalazła się w strefie czerwonej. Co to oznacza dla podróżujących? Po przybyciu na Ukrainę wymagana jest 14-dniowa samoizolacja lub negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z Ukrainą.

Obowiązkiem kwarantanny mają zostać objęte też osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

Od obowiązku kwarantanny dla wjeżdżających z Polski są wyjątki. Kwarantanną nie będą objęte m.in. dzieci poniżej 12 lat, osoby które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem przez nie dłużej niż 48 godzin, kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia. Kwarantanny nie będą musieli odbywać też działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury wraz z jedną osobą towarzyszącą, instruktorzy NATO i pracownicy misji dyplomatycznych i konsulatów.

Oprócz Polski na listę czerwonej strefy trafiły, między innymi, Cypr, Chiny, Węgry, Gruzja, Niemcy, Czechy, Litwa, Bułgaria, Albania, Czarnogóra, Francja i Rosja.

Z kolei na liście zielonej są takie kraje jak Szwecja, Portugalia, Chorwacja, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

Według nowych zasad sprawdzany jest procentowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jeżeli jest on wyższy niż 30 procent, to dane państwo jest zaliczane do czerwonej strefy.

Lista będzie aktualizowana co siedem dni. Aktualną listę można znaleźć na stronie Ministerstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here