Pierwsze stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych na lotnisku w Krakowie

We wtorek 4 września podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Kraków Airport i Tauron podpisali list intencyjny w sprawie budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Współpraca dotyczyć ma tworzenia i realizowania działań proekologicznych, w tym służących poprawie efektywności zużycia energii elektrycznej.

Stacja szybkiego ładowania na krakowskim lotnisku

Na krakowskim lotnisku zaplanowano uruchomienie stacji szybkiego ładowania o mocy powyżej 50 kW, umożliwiającej naładowanie standardowego samochodu elektrycznego w ciągu 30 minut.

Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia mówi:


Podpisanie listu intencyjnego to dla Grupy TAURON kolejny krok w budowie infrastruktury elektromobilności w południowej Polsce. Naszym celem w dłuższej perspektywie, jest zagwarantowanie bezpieczeństwa poruszania się samochodem elektrycznym po obszarze działalności Grupy. Aktywność w obszarze e-mobility czy internetu stanowi potwierdzenie konsekwentnej transformacji energetyki i poszerzenia portfolio świadczonych usług.

Istotne znaczenie w budowie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych ma strategiczna lokalizacja Kraków Airport. Usytuowanie tu stacji szybkiego ładowania pozwoli na bezpieczne podróżowanie samochodem elektrycznym pomiędzy dużymi miastami południowej Polski – Katowicami, Krakowem i Rzeszowem. Z planowanej infrastruktury będą mogli korzystać: mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy odwiedzający aglomerację krakowską, a także kierowcy podróżujący autostradą A4.

Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport, powiedział:

Codziennie wielu pasażerów podróżuje samochodem do Kraków Airport. Kierowcy – pracownicy wielu lotniskowych firm i instytucji – pokonują tysiące kilometrów dziennie zapewniając sprawną obsługę ruchu lotniczego. Naszym celem jest wprowadzanie innowacyjnych i proekologicznych rozwiązań także w zakresie elektromobilności. Już od ponad roku korzystamy z pierwszych samochodów hybrydowych, dzisiaj rozpoczynamy kolejny etap.

Kraków Airport będzie pierwszym lotniskiem w Polsce, posiadającym stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki temu stanie się elementem szkieletowej infrastruktury usługi ładowania pojazdów niskoemisyjnych w naszym kraju. Infrastruktura ta ma zapewnić klientom możliwość przemieszczania się na długich dystansach, także w innych krajach Europy.

Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie Tauron jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa TAURON, specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów.

Za realizację projektu w ramach grupy kapitałowej Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice Sp. z. o.o jest odpowiedzialna spółka MPL Services Sp. z o.o., która poszukując nowych ścieżek rozwoju analizuje światowe trendy i wprowadza proekologoczne i innowacyjne rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here