Nie uwierzysz gdzie powstanie nowe polskie lotnisko!

Już niedługo powstanie nowe polskie lotnisko. To Suwałki będą miały swój port lotniczy. Ruszyła budowa. Będzie ono przeznaczone dla małych samolotów pasażerskich przewożących do 50 osób.

Już się okazało, że koszt inwestycji znacznie przekracza początkowo zakładany budżet. Miasto ze swoich środków wyłoży 11 mln zł, fabryka mebli Forte – 10 mln na budowę lotniska przekaże miastu nawet fabryka mebli Forte (ma w mieście dwie placówki), a władze województwa podlaskiego – 6 mln zł.

Nowe polskie lotnisko w Suwałkach

nowe polskie lotnisko w Suwałach - budowa
Fot. UM Suwałki

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk mówi dla wspolczesna.pl:


Rozpoczynamy budowę lokalnego lotniska. Plany na tę inwestycje klarowały się 12 lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk. Dlatego będzie to lotnisko lokalne, pod potrzeby szczególnie biznesu, ruchu czarterowego, turystycznego, a nie utrzymywania stałych połączeń lotniczych. Zadbaliśmy o to, aby w perspektywie można było to lotnisko rozbudować, ale to sprawa dla kolejnych pokoleń . Mam nadzieję, że to lotnisko będzie dodatkowym atutem naszego regionu, zarówno na płaszczyźnie inwestycyjnej jak i turystycznej, co wpłynie na rozwój Suwałk . Wykonawca ma bardzo krótki czas realizacji inwestycji, bo do końca czerwca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pierwszy samolot na lotnisku wyląduje na przełomie sierpnia – września.

Podczas budowy powstanie płyta startowa, postojowa i droga kołowania samolotów oraz niezbędna infrastruktura techniczna. Betonowy pas startowy ma mieć długość 1320 metrów i szerokość 30 metrów. Już we wtorek (25 września) symbolicznie wbito pierwszą łopatę i rozpoczęły się prace. Jaki los czeka Suwałki? Będziemy obserwować.

Miasto na szczęście porzuciło marzenia o lotnisku regionalnym. Doświadczenia lotniska w Radomiu pomogły w podjęciu tych decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here