Nasi sąsiedzi ogłosili nowy stan wyjątkowy

Czeski rząd zdecydował wczoraj o wprowadzeniu nowego stanu wyjątkowego. Będzie on obowiązywał do 28 marca br. Na podstawie nowego stanu wyjątkowego od poniedziałku ograniczone będą podróże między powiatami. Wyjątkiem będą wyjazdy do pracy lub w celu opieki nad bliskimi. Jednak każdy będzie musiał uzasadnić i udokumentować ruch.

W granicach gminy swojego miejsca zamieszkania będą dozwolone spacery, jazda na rowerze i biegi, Wyprowadzanie zwierząt w nocy będzie możliwe tylko w promieniu do 500 metrów od miejsca zamieszkania. Przestrzegania zakazów będzie pilnować policja, a jeżeli to będzie mało, zmobilizowane będzie również wojsko. Wszystko spowodowane jest pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa, a także wyczerpywaniem się możliwości służby zdrowia i pogarszającą się sytuacją epidemiczną.

Premier apelował: Dajcie nam jeszcze jedną szansę i prosił o przestrzeganie ograniczeń. Przypomniał, że wiosną 2020 r. stan wyjątkowy wprowadzano, gdy w kraju było 22 zakażonych. W szpitalach było trzech pacjentów i nikt nie zmarł.


Obecną decyzję poprzedziło wiele debat w Izbie Poselskiej parlamentu. W ich wyniku rząd po odrzuceniu przez posłów wniosku o przedłużeniu kończącego się stanu wyjątkowego, proklamował nowy.

Zdaniem ministra zdrowia, bez wprowadzenia nowych ograniczeń związanych z przemieszczaniem się obywateli w najbliższym czasie liczba nowych przypadków koronawirusa będzie przekraczać 20 tys. dziennie.

Przypominamy również, że od dzisiaj osoba przekraczająca granicę lądową z Czechami lub Słowacją ma mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Jeśli dotyczy to Polaka wracającego do domu, także transportem indywidualnym, negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here