Jeszcze w tym roku na terenie Macedonii zostanie przeprowadzone referendum. Jego głównym celem będzie wyrażenie przez obywateli tego kraju zgody na oficjalną zmianę nazwy z Macedonia na Republika Macedonii Północnej.

Długotrwały konflikt o nazwę

Jeśli zmiana zostanie zaaprobowana, zakończy to trwający 27 lat konflikt na linii Macedonia – Grecja. Problematyczna nazwa, a raczej stosunek do niej, stał się przyczyną nieprzyjęcia Macedonii w struktury NATO. Grecja od dawna domagała się zmiany nazwy kraju sąsiada, obawiając się możliwych roszczeń terytorialnych w stosunku do antycznej greckiej części regionu o tej samej nazwie.

kościół na skarpie nad morzem
Fot. Bigstock

Północna część Grecji to właśnie Macedonia, a dokładniej jest to miejsce narodzin słynnego Aleksandra Wielkiego. Na tym terenie znajdują się Saloniki oraz starożytne miasto Filippi, wpisane na listę UNESCO. Po rozpadnięciu się Jugosławii i odzyskaniu przez Macedonię niepodległości, Grecja zarzuciła sąsiadowi chęć przejęcia jej dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystywania symboli, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do przejęcia części terytorium kraju.

Grecja zadeklarowała, że już po podpisaniu odpowiednich dokumentów i wejściu w życie zmiany nazewnictwa, wesprze starania Macedonii o wejście do NATO. Premierzy obu krajów doszli do porozumienia w poniedziałek, co spotkało się z ciepłym przyjęciem ze strony zarówno NATO jak i UE.

kamienny most w Skopje w Macedonii
Fot. Shutterstock

Zmiany nazw innych krajów

Kraje zmieniają swoje nazwy niezwykle rzadko. Niekiedy są to zmiany czysto kosmetyczne, tak jak w przypadku Czech, które zezwoliły na oficjalne używanie nazwy Czechy zamiast Republika Czeska. W innych przypadkach stanowią powrót do dawnego nazewnictwa, jak to miało miejsce w 1989 roku, kiedy Birma zmieniła nazwę na Myanmar. Wpływ na taką nazwę może mieć również zmiana ustroju: w 1997 roku Zair przekształcił się w Demokratyczną Republikę Konga.

Poleć do Macedonii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here