Lotnisko Chopina ma być rozbudowane. Szykują się utrudnienia dla pasażerów i mieszkańców

Na dzisiejszej konferencji prasowej pojawiła się informacja od prezesa PPL, Mariusza Szpikowskiego na temat rozbudowy Lotniska Chopina. Szykują się zatem utrudnienia dla pasażerów, a także dla okolicznych mieszkańców. I to już w tym roku.

Utrudnienia dla pasażerów lotniska Chopina

Jak informuje Business Insider, według M. Szpikowskiego lotnisko Chopina musi być wpisane nierozerwalnie w strategię Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Mariusz Szpikowski powiedział na konferencji:

Skoro CPK ma być portem przesiadkowym, strategią Lotniska Chopina stało się zbudowanie masy krytycznej, ruchu tranzytowego, która w dniu otwarcia CPK przeniesie się na nowe lotnisko. Temu są podporządkowane działania rozwojowe.

Przewiduje się, że do 2030 roku liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko może się nawet podwoić. Prace mają obejmować drogi szybkiego zjazdu i kołowania z krótszego pasa startowego. To w 2019 roku. A 2020 remont ma objąć dłuższy pas startowy. Teraz lotnisko przygotowuje się także do przebudowy, które mają wydłużyć terminal lotniska Chopina.

Już od 15 marca zmiany

Krótsza droga startowa ma zostać wyłączona z ruchu od 15 marca do końca czerwca 2019 r. To oznacza, że większy ruch samolotów będzie się odbywał od strony dzielnicy Włochy i Piaseczna (co się wiąże też z większym hałasem). W 2020 roku natomiast zamknięta zostanie dłuższa droga startowa, wtedy ruch skupi się na dzielnicach Ursus i Ursynów.

Pasażerowie muszą też przygotować się na utrudnienia wewnątrz terminala. M.in. będą odcinane bramki i rękawy.

Michał Nowotny, dyrektor pionu finansów i inwestycji w PPL powiedział:

To oznacza, że dużo rzadziej pasażerowie będą mogli z terminala dostać się do samolotu, dużo częściej będą korzystać z autobusów lotniskowych.

Co warto wiedzieć? Latem koniecznie zarezerwuj sobie więcej czasu na lotnisko przed podróżą. Czas tam spędzony może być znaczenie dłuższy niż zazwyczaj.

Mariusz Szpikowski powiedział na konferencji:

Kolejka do punktów kontroli bezpieczeństwa może być dłuższa, czas oczekiwania może sięgnąć 25 minut. Razem ze strażą graniczną będziemy ustawiać bramki do automatycznej kontroli paszportowej, co powinno pomóc.

Rozbudowa lotniska Chopina jednak nie wystarczy. Według prognoz do 2028 r. zapotrzebowanie na ruch lotniczy w województwie wzrośnie o 50 proc., a nawet podwoi się. PPL przebudują również lotnisko w Radomiu.

Mariusz Szpikowski powiedział na konferencji:

Mimo rozbudowy Lotniska Chopina, uzyskania maksymalnych parametrów środowiskowych, nie będziemy w stanie w 2028 roku obsłużyć na nim od 5 do 15 mln pasażerów. Do 2028 roku łączna liczba pasażerów, których nie będziemy w stanie obsłużyć może sięgnąć od 23 do 86 mln. To jest potencjał, którego nie będziemy w stanie zagospodarować.

Szacowany koszt rozbudowy, jak wskazuje Business Insider, to 425 mln zł. Ta liczba może się jednak zmienić w ciągu prowadzonych przetargów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here