LOT przejmuje Condora! Polska Grupa Lotnicza kupiła niemiecką linię za olbrzymie pieniądze

Polska Grupa Lotnicza, będąca właścicielem LOT-u, ogłosiła przejęcie linii Condor. Tym samym PGL stał się jednym z wiodących graczy na lotniczym rynku w Europie. 

LOT i Condor będą wspólnie tworzyć jedną z głównych europejskich grup lotniczych. PLL LOT podwoił tym zakupem swoje możliwości zarówno sprzętowe jak i dotyczące liczby przewożonych pasażerów. Jak wynika z dostępnych danych, LOT odpowiadał w zeszłym roku za przewóz ok. 10 milionów pasażerów, natomiast Condor 9,4 miliona. Łącznie obaj przewoźnicy będą obsługiwali blisko 20 milionów pasażerów rocznie. To stawia  PGL na 13 miejscu wśród wszystkich europejskich linii lotniczych!

Condor jeszcze do niedawna należał do biura podróży Thomas Cook, które ogłosiło upadłość we wrześniu ubiegłego roku. To linia czarterowa, posiadająca ok. 50 samolotów, głównie Airbusy (A320-200 i A321-200), choć są również Boeingi (757-300). Sieć połączeń Condora obejmuje ok. 80 lotnisk na świecie, na wszystkich kontynentach oprócz Australii.

O przejęciu Condora oficjalnie poinformował w piątek prezes PLL LOT, Rafał Milczarski.

Transakcja kupna niemieckich linii lotniczych ma się dokonać do końca kwietnia tego roku. Uratuje ona Condora przed upadkiem, które groziło mu po bankructwie najstarszego biura turystycznego świata. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, LOT zakłada brak zwolnień  pracowników i spłatę zobowiązań linii wobec niemieckiego banku rozwoju. Condor nadal będzie działał pod obecnym kierownictwem i obecną nazwą.

Nie jest znana dokładna kwota zakupu, ale podaje się, że oscyluje ona w granicach 250 milionów euro. Do tego należy jeszcze dodać koszty spłaty wspomnianego wyżej kredytu, przez co cena zakupu może wzrosnąć o 380 milionów euro. Kwota jest olbrzymia, a za jej spłatę odpowiedzialne będzie powołane w tym celu konsorcjum finansowe pod przewodnictwem banku Pekao SA. Współfinansować spłatę będą również m.in. bank PKO BP i PZU. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here