Karta Lokalizacji Podróżnego – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Osoby podróżujące do Polski samolotem od soboty powinny wypełnić elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego (eKLP). Karta w tej postaci ma zastąpić stosowane dotychczas karty papierowe.

Najważniejsze jest jednak to, że w razie braku dostępu do systemu teleinformatycznego ważne będą karty papierowe, o które możemy poprosić w samolocie. Formularze, po wypełnieniu przez pasażera, personel pokładowy przekaże odpowiednim służbom.

Według GIS Karta Lokalizacji Podróżnego pomoże ograniczyć szybkie rozprzestrzenianie się wirusa, bo jeśli na pokładzie samolotu była osoba zakażona, to Karta pozwoli szybko dotrzeć do osób z nią podróżujących.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla:

Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym tzw. konwencji chicagowskiej.

W związku z tym nowym obowiązkiem, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące elektronicznej Karty Lokalizacji Podróżnego.

Gdzie można wypełnić elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego?

Karta Lokalizacji Podróżnego to nic innego jak elektroniczny formularz, który należy wypełnić na tej stronie: https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home

Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego – Fot. gov.pl

Kto jest administratorem danych przekazywanych przez podróżnego w eKLP?

Administratorem danych przekazanych przez podróżnego w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego.

Po co wypełnia się eKLP?

Według ustawodawcy ma ona zapewnić bezpieczeństwo tobie, twoim bliskim i wszystkim osobom, z którymi masz styczność. Jeśli na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona, Karta umożliwi szybkie dotarcie do ciebie i innych pasażerów, co pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Czy wypełnienie eKLP jest obowiązkowe?

Tak, wypełnienie, jeszcze przed odprawą, elektronicznej Karty Lokalizacji Podróżnego jest obowiązkowe.

Co jeśli nie mam dostępu do internetu w podróży?

W takim przypadku możliwe jest wypełnienie papierowej Karty Lokalizacji Podróżnego. Należy poprosić o nią personel pokładowy na pokładzie samolotu.

Jakie dane trzeba podać?

  • kraj, w którym rozpoczęła się podróż,
  • numer lotu,
  • data przylotu,
  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL lub dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
  • adresy wszystkich miejsc, w których masz zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy),
  • informacja, czy posiadasz zaświadczenie, że jesteś ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiadasz negatywny wynik testu PCR na koronawirusa SARS-Cov-19.

Po wypełnieniu formularza na podany adres email dostaniesz potwierdzenie wysłania karty, które musisz pokazać na lotnisku w Polsce podczas odprawy (w formie wydruku lub pliku pdf na urządzeniu mobilnym).

Czy każdy podróżujący musi wypełniać eKLP?

Kartę możesz wypełnić także w imieniu swojej rodziny, czy osób z którymi podróżujesz. Na jednej karcie możesz podać dane kilku osób, pod warunkiem, że będą one przebywać w tych samych miejscach, co ty. 

Planujesz podróż do kraju? Sprawdź tanie loty do Polski.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

3 KOMENTARZE

  1. A co w przypadku lotów tranzytowych. Lecr do Polski z Bułgarii przez Włochy. W Mediolanie nie wychodzę poza lotnisko, tylko czekam na lot. Jak w takiej sytuacji wypełnić kartę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,909ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze