Globalny ruch lotniczy nie powróci do poziomu sprzed pandemii przed 2024 rokiem

Z powodu pandemii koronawirusa globalna turystyka poniosła straty w wysokości 320 mld dolarów w okresie od stycznia do maja br. – wynika z wtorkowego raportu Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).

Agenda ONZ, mająca siedzibę w Madrycie podała:

To ponad trzykrotność strat odnotowanych w dochodach z turystyki międzynarodowej podczas światowego kryzysu gospodarczego w 2009 roku.

Od stycznia do maja liczba turystów zagranicznych spadła o 56 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r.; to o 300 mln mniej podróżujących za granicę. UNWTO w komunikacie podkreśliła, że pomimo powolnego ożywienia w turystyce, zwłaszcza na półkuli północnej, wskaźnik zaufania ustalony przez UNWTO wykazuje historyczne najniższe wartości. Wśród głównych zagrożeń wymieniane jest odrodzenie się wirusa i ryzyko nowych blokad w krajach w związku z koronawirusem.

Na początku maja UNWTO przewidziało spadek liczby turystów zagranicznych o 60 do 80 proc. na rok 2020, ze stratami, które mogą wynieść łącznie od 910 mld do 1,2 bln dolarów. Agencja obawia się także, że zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy w turystyce.

We wtorek swój raport opublikowało także Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), które prognozuje, że globalny ruch lotniczy nie powróci do poziomu sprzed pandemii przed 2024 r.

Brian Pearce, dyrektor finansowy IATA podczas konferencji prasowej oświadczył:

Obecnie szacujemy, że poziom ruchu lotniczego z 2019 r. zostanie osiągnięty dopiero w 2024 r., czyli rok później, niż oczekiwaliśmy.

Wyjaśnił, że w maju i w czerwcu następuje wolniejsze niż oczekiwano ożywienie, związane z niepewnością związaną z otwieraniem granic.

źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here