Gdzie możesz czuć się bezpiecznie? Najbezpieczniejsze kraje dla podróżników na świecie

Wybierając kierunek swojej najbliższej podróży kierujemy się różnymi kryteriami. Pogodą, jakością infrastruktury, oceną znajomych czy kosztami. Warto jednak również wziąć pod uwagę poziom bezpieczeństwa w danym kraju. Przed Wami zestawienie najbezpieczniejszych krajów na świecie.

Niedawno mogliście przeczytać o najbardziej niebezpiecznych dla kobiet krajach na świecie. Tym razem nadszedł czas, by przedstawić kraje, która są po drugiej stronie skali, czyli są bardzo bezpieczne. Bez rozgraniczenia na płeć. Raport został stworzony przez Instytut Gallupa, który jest najstarszym instytutem badania opinii publicznej.

Badania nad poczuciem bezpieczeństwa

By zgromadzić dane do badania, przepytano obywateli 142 krajów, około 148 000 ludzi w wieku powyżej 15 lat. Pytania dotyczyły poziomu zadowolenia z działań policji, bezpieczeństwa na ulicach i osobistych doświadczeń związanych z różnymi zagrożeniami czy przestępstwami. Chciano jak najbardziej szczegółowo ustalić, czy ludzie czują się w swoich krajach bezpiecznie.

Na czele rankingu uplasował się Singapur. W pierwszej dziesiątce znalazło się również wiele krajów północnej Europy (Norwegia, Islandia, Finlandia). Oprócz dobrze znanych krajów znalazły się również takie, które nie są zbyt oczywiste, jak np. Uzbekistan. Dziwić może obecność na wysokich pozycjach Egiptu i Indonezji – oba te kraje doświadczyły w ostatnich latach przemocy, jednak najwyraźniej nie wpłynęło to mocno na poczucie bezpieczeństwa ich mieszkańców.

Najbezpieczniejsze kraje dla turystów na świecie:

  1. Singapur,
  2. Norwega, Islandia, Finlandia,
  3. Uzbekistan, Hong Kong,
  4. Szwajcaria, Kanada,
  5. Indonezja,
  6. Dania, Słowenia, Luksemburg, Austria, Chiny, Holandia, Egipt.

Dane mogą stanowić ciekawe źródło informacji dla podróżników. Ich wyobrażenia o bezpieczeństwie w danym kraju mogą zupełnie nie pokrywać się z oceną mieszkańców. Dobrym przykładem jest właśnie Egipt i Indonezja. Choć efekty Arabskiej Wiosny są w Egipcie mocno odczuwalne, a liczba turystów drastycznie spadła na skutek działań wojennych, obywatele tego kraju obecnie czują się bezpiecznie. Indonezja również sporo w ostatnich latach doświadczyła (zamachy terrorystyczne), jednak jej mieszkańcy cieszą się wysokim poczuciem bezpieczeństwa.

Gdzie w rankingu znalazła się Polska? Zajęliśmy 12 miejsce, wraz z Chorwacją, Izraelem, Mauritiusem, Bangladeszem, Filipinami, Serbią, Australią, Koreą Południową, Rumunią, Iranem i Sri Lanką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here