Dobre wieści! Wielka Rafa Koralowa zaczyna się odradzać!

Wielka Rafa Koralowa od dłuższego czasu zmaga się z negatywnymi efektami ocieplenia klimatu oraz dodatkowym niszczeniem przez ludzi. Teraz jednak mamy dobrą wiadomość dotyczącą tego niesamowitego organizmu. Po raz pierwszy od dziesięcioleci, niektóre części Wielkiej Rafy Koralowej zaczynają przejawiać oznaki odradzania się.

Wybielona rafa koralowa straszy już od kilkunastu lat. Na szczęście zgodnie z nowym raportem opublikowanym przez organizację RRRC (Reef & Rainforest Research Centre) istnieje szansa, że rafa odzyska kolory. Niektóre jej fragmenty zaczęły ponownie ożywać, co jest efektem stosunkowo chłodnego lata na drugiej półkuli. Najwyraźniej nawet niewielki spadek temperatury pozwala rafie odetchnąć. Po masowym wymieraniu z roku 2016, wybielona rafa stała się zobrazowaniem efektu cieplarnianego na świecie.

kolorowe ryby przy rafie koralowej
Fot. Shutterstock

Promyk nadziei dla raf

Naukowcy przestrzegają jednak przez zbyt intensywnym świętowaniem. Wystarczy, że temperatura ponownie się podniesie, a rafa powróci do niedawnego stanu wymierania. Wielka Rafa Koralowa jest usilnie chroniona przez australijskie władze, jednak by pomóc temu miejscu długofalowo, potrzebne są zmiany dotyczące całego świata. Zmian klimatycznych nie da się pokonać tylko dzięki wysiłkowi jednego kraju. Nadzieją jednak napawają ostatnie doniesienia ekologów, także w kontekście ratowania rafy koralowej w pobliżu Belize. Tam udało się powstrzymać zaplanowane odwierty w poszukiwaniu ropy.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też