Chiny przygotowują się do roli lidera. Zbudują ponad 200 lotnisk

Władze Chin ogłosiły, że do 2035 r. zbudują 216 lotnisk, w tym kilka hubów światowej klasy. Jeszcze szybciej, bo już do 2020 r., powstanie 500 aerodromów.

Chiny liderem?

Jak informuje portal rynek-lotniczy.pl, w październiku tego roku Chiny dysponowały dokładnie 234 lotniskami cywilnymi. Do 2035 r. liczba lotnisk ma wzrosnąć nawet do 450. O takich planach poinformował w grudniu Urząd Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC).

W 2017 r. chińskie lotniska obsłużyły łącznie 552 mln rejsów, w 2020 r. przewiduje się, że ta liczba wzrośnie do 720 mln. Chiny pretendują na stanowiska światowego lidera. W 2035 r staną się największym rynkiem lotniczym na globie, obsługując 25 proc. wszystkich pasażerów na świecie. Mają powstać lotniska światowej klasy: zlokalizowane będą w regionie Delty Rzeki Yangtze, w regionie Beijing-Tianjin-Hebei, w regionie Delty Rzeki Perłowej obok miast Guangdong-Hongkong-Makau oraz w klastrze miast Chongqing i Chengdu.

Dong Faxin, dyrektor Departamentu Rozwoju i Planowania CAAC, podkreślał jak bardzo ważny jest dalszy rozwój infrastruktury. Jego zdaniem trzeba przyśpieszyć budowę większej liczby lotnisk, ponieważ biorąc pod uwagę ten wielki wzrost liczby pasażerów, za kilka lat obecne porty staną u kresu przepustowości. Plany dotyczą przede wszystkim zachodniej części kraju. CAAC przewidują promowanie systemu transportu samolot plus kolej dużej prędkości, który ma zagwarantować łatwiejsze i szybsze transfery i umożliwi efektywne podróżowanie.

500 lotnisk General Aviation

General Aviation (GA) – obejmuje cały ruch lotniczy (prywatny i komercyjny) z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych. Jest to kategoria bardzo szeroka. Zaliczają się do niej i loty paralotniami i kursy wynajmowanych na pojedyncze loty odrzutowych samolotów transportowych. Wszystko. Aby sprostać rozwojowi sektora general aviation, Chiny stworzą trzypoziomowy system obsługi lotów na niższych wysokościach . Do 2020 r. w ramach realizacji strategii wspierania GA powstanie 500 wysokiej jakości lądowisk. A liczba statków w tym sektorze przekroczy 5 tys. Przewiduje się, że wartość tego rynku osiągnie 144 mld dolarów.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze