Bez tego oświadczenia nie wsiądziesz do samolotu. Znamy nowe zasady bezpieczeństwa podróży samolotem

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów. Ich celem jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.

Europejskie rekomendacje zostały wypracowane przez ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz EASA.

Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział:


Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji.

Co się zmieni na lotnisku? Kontrolne mierzenie temperatury i specjalne oświadczenie

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni, to niektóre z nowych zasad, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika.

Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Co się zmieni na pokładzie samolotu? Maseczki przez cały lot

Personel pokładowy podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie.

Źródło: ULC

34 KOMENTARZE

 1. A co jeśli mimo wszystko dojdzie do zarażenia na pokładzie samolotu lub na lotnisku? Jak udowodnić że to właśnie tam? Sorry, ale jeszcze długo nie będę latać. Temperatura to nie wszystko.

 2. Tak to jest pandemia strachu. Wszystko robią żeby ludzi zniechęcić do podróżowania. Nie wyobrażam sobie np lecieć do USA I siedzieć 8 czy 9 godzin w tym głównie

 3. Najciekawszy aspekt jest taki – jak personel pokładowy chce egzekwować „zakrywanie maseczką ust i nosa przez cały lot” – zwłaszcza w kontekście serwisu z napojami i posiłkiem (choćby kanapką). A jeśli ktoś się uprze i nie będzie „zakrywał”? Co zrobią? Zawrócą samolot? Wezwą policję w porcie docelowym? Za chwilę zaczną się jakieś prawdziwe dramy na pokładach samolotów…

 4. Kiedy się skończy ten cyrk z pseudo pandemią?‍♀️Już chyba większość ludności wie ze to jest podstawka polityczna a nie śmiercionośny wirus co zabija 100000 ludzi dziennie !!! Trzeba buc debilem żeby wierzyć w te brednie bo każdy mądry nie opłacany lekarz powie ze żarzenie jest niższe niż grypą! Wiec jaki to groźny wirus jak na naszym ciele jest około 1000 rodzajów różnych koronawirusow !!

  • No tak majac 42 (lata?) czy IQ? Ciezko wierzyc w cos co istnieje.. Ciesz sie ze nikt z Twojej rodziny nie zachorowal lub znajomych . A potem gadaj glupoty, kolejna madra z wykopkow.

  • Największym problemem w ograniczaniu pandemii jest fakt, że spora część społeczeństwa posiada świadomość w tym zakresie na poziomie Aganieszka 42. Tacy ludzie są największym zagrożeniem w przestrzeni publicznej i dla swoich najbliższych.

  • Brawo Pani Agnieszko ! Jeden z nielicznych rozsądnych głosów w sprawie tej największej ściemy XXI wieku, której nie ma ! ? Ale jak widać, są tacy, którzy łykają wszystko, co im zaserwują media i politycy, jak pelikany… ?

 5. przez te obostrzenia i utrudnianie życia ludziom w oparciu o peudopandemie zrezygnowałem z lotów.
  Niech latają ci,co lubią być posłuszni swym panom.

 6. Terroryści dalej wpędzają ludność w paranoję pod pretekstem ochrony przed wirusem, istniejącym przecież od lat. Przelewanie sitem wody (działanie masek) czy środki antybakteryjne wystawione do walki z wirusami to tylko część absurdów wprowadzonej paranoi społeczeństw. Na lotniskach odległość 2 metrów, ale w samolocie miejsca zajmowane jedno obok drugiego. Z troski czy dla zysku? Mozna te absurdy mnożyć w nieskończoność. Wielce szanowni prezesi! Nie obawiacie się, że ten schizoidalny system bazujący na fałszu może okazać się groźniejszy od zwyklego wirusa zwykłej grypy? Ludzie powinni przestać korzystać z waszych linii w ogóle. Dużo podróżowałem przez całe życie. Podróżowanie wiąże się nierozerwalnie z poczuciem wolności. Na pasku i w kagańcu nie mam zamiaru. Tylko puste samoloty są w stanie przywrócić wiarę w dotychczasową normalność. Tego życzę.

 7. Ze maseczki zatrzymują bakterie a nie wirusy wiadomo juz od grypy hiszpanki ktora zabiła 50mln ludzi w całej europie na początku 19w w czasie 1 wojny światowej. Co ciekawe , testowane wtedy WSXYSTKIE obecnie stosowane metody zapobiegania, wszystkie okazały sie bezskuteczne. Zeby było śmieszniej teraz wszystkie te metody sie powiela choć od 100 lat wiadomo , ze wszystkie są bezskuteczne. Robienie z ludzi idiotowww widać to teraz taka moda.
  Wirus jest świeżo razy mniejszy od bakterii dlatego nie moze go zatrzymać żadna maseczka, no prawie żadna, sa takie bardzo specjalne z extra filtrami ale zwykłych ludzi nie stać finansowo na codzienne używanie takich masek.
  Cala reszta to zwykła sciema oczywiście prócz wirusa i choroby które sa naprawdę i zabija ludzi. To ze czegoś nie widać gołym okiem jak np. Promieniowania nie oznacza, ze tego nie ma lub , ze nie zabija.
  Jednak maseczki rękawiczki dystans sa tak samo nieskuteczne jak płaszcz przeciwdeszczowy przed promieniowaniem w Czarnobylu

 8. Ta ściema z tą srandemią sięga zenitu głupoty ludzkiej !! Nie ma żadnej pandemii, ludzie opamiętajcie się !! Nie dajcie robić sobie z mózgu wody !! Wyłączcie media, włączcie myślenie !! ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here