Bez tego oświadczenia nie wsiądziesz do samolotu. Znamy nowe zasady bezpieczeństwa podróży samolotem

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów. Ich celem jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.

Europejskie rekomendacje zostały wypracowane przez ekspertów z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz EASA.

Piotr Samson Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedział:

Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji.

Co się zmieni na lotnisku? Kontrolne mierzenie temperatury i specjalne oświadczenie

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni, to niektóre z nowych zasad, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika.

Lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Co się zmieni na pokładzie samolotu? Maseczki przez cały lot

Personel pokładowy podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie.

Źródło: ULC
34 KOMENTARZE
 1. A co jeśli mimo wszystko dojdzie do zarażenia na pokładzie samolotu lub na lotnisku? Jak udowodnić że to właśnie tam? Sorry, ale jeszcze długo nie będę latać. Temperatura to nie wszystko.

 2. a co będzie jak do zarażenie dojdzie w sklepie bądź pracy? Apeluję nie dajmy się zwariować pandemii strachu 🙂

 3. Tak to jest pandemia strachu. Wszystko robią żeby ludzi zniechęcić do podróżowania. Nie wyobrażam sobie np lecieć do USA I siedzieć 8 czy 9 godzin w tym głównie

 4. Ja mam lepsza opcje 12 godz lotu z dzieckiem tragedia

 5. Najciekawszy aspekt jest taki – jak personel pokładowy chce egzekwować „zakrywanie maseczką ust i nosa przez cały lot” – zwłaszcza w kontekście serwisu z napojami i posiłkiem (choćby kanapką). A jeśli ktoś się uprze i nie będzie „zakrywał”? Co zrobią? Zawrócą samolot? Wezwą policję w porcie docelowym? Za chwilę zaczną się jakieś prawdziwe dramy na pokładach samolotów…

 6. Jak masz zachorować to czy będziesz się chronić czy też nie to i tak zachorujesz

 7. Proponuje maseczke z otworem, by moc zjesc kanapke, albo moze z rura…hmmm, muse sie zastanowic

 8. Kiedy się skończy ten cyrk z pseudo pandemią?‍♀️Już chyba większość ludności wie ze to jest podstawka polityczna a nie śmiercionośny wirus co zabija 100000 ludzi dziennie !!! Trzeba buc debilem żeby wierzyć w te brednie bo każdy mądry nie opłacany lekarz powie ze żarzenie jest niższe niż grypą! Wiec jaki to groźny wirus jak na naszym ciele jest około 1000 rodzajów różnych koronawirusow !!

  • Avatar Wiesniak wychodzacy "na dwor"

   No tak majac 42 (lata?) czy IQ? Ciezko wierzyc w cos co istnieje.. Ciesz sie ze nikt z Twojej rodziny nie zachorowal lub znajomych . A potem gadaj glupoty, kolejna madra z wykopkow.

  • Największym problemem w ograniczaniu pandemii jest fakt, że spora część społeczeństwa posiada świadomość w tym zakresie na poziomie Aganieszka 42. Tacy ludzie są największym zagrożeniem w przestrzeni publicznej i dla swoich najbliższych.

  • Brawo Pani Agnieszko ! Jeden z nielicznych rozsądnych głosów w sprawie tej największej ściemy XXI wieku, której nie ma ! ? Ale jak widać, są tacy, którzy łykają wszystko, co im zaserwują media i politycy, jak pelikany… ?

 9. Z dzieckiem można normalnie lecieć? 3 letnim?

 10. przez te obostrzenia i utrudnianie życia ludziom w oparciu o peudopandemie zrezygnowałem z lotów.
  Niech latają ci,co lubią być posłuszni swym panom.

 11. Terroryści dalej wpędzają ludność w paranoję pod pretekstem ochrony przed wirusem, istniejącym przecież od lat. Przelewanie sitem wody (działanie masek) czy środki antybakteryjne wystawione do walki z wirusami to tylko część absurdów wprowadzonej paranoi społeczeństw. Na lotniskach odległość 2 metrów, ale w samolocie miejsca zajmowane jedno obok drugiego. Z troski czy dla zysku? Mozna te absurdy mnożyć w nieskończoność. Wielce szanowni prezesi! Nie obawiacie się, że ten schizoidalny system bazujący na fałszu może okazać się groźniejszy od zwyklego wirusa zwykłej grypy? Ludzie powinni przestać korzystać z waszych linii w ogóle. Dużo podróżowałem przez całe życie. Podróżowanie wiąże się nierozerwalnie z poczuciem wolności. Na pasku i w kagańcu nie mam zamiaru. Tylko puste samoloty są w stanie przywrócić wiarę w dotychczasową normalność. Tego życzę.

 12. Ze maseczki zatrzymują bakterie a nie wirusy wiadomo juz od grypy hiszpanki ktora zabiła 50mln ludzi w całej europie na początku 19w w czasie 1 wojny światowej. Co ciekawe , testowane wtedy WSXYSTKIE obecnie stosowane metody zapobiegania, wszystkie okazały sie bezskuteczne. Zeby było śmieszniej teraz wszystkie te metody sie powiela choć od 100 lat wiadomo , ze wszystkie są bezskuteczne. Robienie z ludzi idiotowww widać to teraz taka moda.
  Wirus jest świeżo razy mniejszy od bakterii dlatego nie moze go zatrzymać żadna maseczka, no prawie żadna, sa takie bardzo specjalne z extra filtrami ale zwykłych ludzi nie stać finansowo na codzienne używanie takich masek.
  Cala reszta to zwykła sciema oczywiście prócz wirusa i choroby które sa naprawdę i zabija ludzi. To ze czegoś nie widać gołym okiem jak np. Promieniowania nie oznacza, ze tego nie ma lub , ze nie zabija.
  Jednak maseczki rękawiczki dystans sa tak samo nieskuteczne jak płaszcz przeciwdeszczowy przed promieniowaniem w Czarnobylu

 13. Ta ściema z tą srandemią sięga zenitu głupoty ludzkiej !! Nie ma żadnej pandemii, ludzie opamiętajcie się !! Nie dajcie robić sobie z mózgu wody !! Wyłączcie media, włączcie myślenie !! ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here