Basen zamiast dachu katedry Notre Dame? Zobacz wizualizacje planów odbudowy

A może by tak popływać w basenie na szczycie katedry Notre Dame? Jeden z projektów odbudowy spalonej katedry zakłada powstanie zbiornika wodnego zamiast dachu słynnego zabytku.

Pożar katedry w Paryżu był olbrzymią stratą zarówno dla Paryża jak i dla reszty Europy. Nic dziwnego, że plany odbudowy zabytku zaczęły się pojawiać zaraz po tym, jak ugaszono ostatnie płomienie. I trzeba przyznać, że niektóre z propozycji są na tyle odważne, że przyprawiają o zawrót głowy. Jedną z nich jest wybudowanie basenu na dachu katedry.

Pokonywanie kolejnych odległości basenu z widokiem na Sekwanę i wieżę Eiffela pobudza wyobraźnię, a wizualizacje projektu wywołują jednocześnie zachwyt jak i… konsternację. Na taki pomysł wpadli Szwedzi z firmy Ulf Mejergreen Architects. Nie jest to jedyny niekonwencjonalny projekt odbudowy, ale na pewno jeden z odważniejszych. Francuski rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na odbudowę katedry Notre Dame, zatem w zasadzie każdy może zgłosić swoją koncepcję.

Można zauważyć dwa różne podejścia do tego temat przez architektów. Część z nich jest zwolennikami wiernej rekonstrukcji zabytku, podczas gdy inni wolą wychodzić poza schematy i próbują łączyć tradycję z nowoczesnym podejściem do architektury. Stąd m.in. pomysł basenu zamiast dachu. Prezydent Francji chce odbudować katedrę jeszcze piękniejszą niż była (zgodnie z zapowiedziami), ale kryteria jej urody nie są podane w szczegółach. W planach jest zakończenie prac jeszcze przed Olimpiadą w Paryżu w 2024 roku, ale czy to realny termin to dopiero się okaże.

Oczywiście zupełnie poważny projekt Szwedów spotkał się z ciekawym przyjęciem przez internautów. Powstały już inne koncepcje wykorzystania przestrzeni na dachu, np. parking, McDonalds, a nawet turbina wiatrowa zamiast słynnej iglicy, która zawaliła się podczas pożaru.

4 KOMENTARZE
 1. Przerażające jak chcą zniszczyć taki zabytek. Oby została odbudowana dokładnie tak jak była.

 2. Według mnie powinno się odbudować katedrę taką jak była.
  Moim zdaniem robienie besenu na dachu tak historycznego budynku zabiera duże znaczenie tej katedry
  Tzn. Inaczej się będzie do niej podchodzić.
  Co innego jeśli patrzymy na piękny zabytek, wiążący się z historią
  Niż na budynek co prawda okazały i piękny ale z parkingiem „w dachu”.
  Jest to po prostu niszczenie potęgi tego obiektu.

 3. Basen? Ciekawe jak kamień wapienny z którego została zrobiona katedra, wytrzyma wodę. Nie jest on odporny na ogień i wodę więc basen napewno odpada, inaczej mury i reszta konstrukcji by się zawaliła.

 4. Czyli koniec naszej cywilizacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here