Atrakcja na tym lotnisku warta jest ponad miliard dolarów! Widziałeś już?

To lotnisko pod względem funkcjonalności i wygody nie ma sobie równych. I kiedy Skytrax przedstawił listę najlepszych lotnisk na świecie 2019 nikogo nie zdziwiło, że na pierwszym miejscu już od siedmiu lat jest port lotniczy Changi w Singapurze. Atrakcji tam nie brakuje, a podróżni chętnie by zaczęli zwiedzanie Singapuru właśnie od lotniska. To właśnie tu znajduje się atrakcja, która kosztowała ponad miliard dolarów.

Najlepsze lotnisko świata

Basen, dwa kina, mnóstwo zieleni, ogrodów i 400 sklepów w czterech terminalach z cenami niższymi niż w samym Singapurze. Lotnisko zrobi wrażenie na wszystkich, którzy podczas podróży tam właśnie trafią. A w tym roku został jeszcze otwarty Jewel (klejnot) jako centrum życia lotniska (budowa trwała 4 lata). Budynek w kształcie srebrno-szklanego pączka znajduje się między wieżą kontrolną a terminalem 1.

Klejnot zajmuje 134 tys. metrów kwadratowych powierzchni. A największym skarbem, jaki się tu znajduje jest największy na świecie wodospad pod dachem – Rain Vortex (40 m)! Budynek ma 10 pięter w tym 5 pod ziemią, z czego przez 7 spada kaskada wody. Niezwykły widok. Znajdują się tu sklepy, restauracje, kino Imax, market i hotel. Wkomponowano tam nawet istniejącą linię autonomicznej kolejki lotniskowej. Widoki zapierają dech w piersiach.

Twórcą projektu jest kanadyjsko-izraelski architekt Moshe Safdie. Wodospad zasilany jest przez wodę deszczową, która jest nieustannie recyrkulowana. A w godzinach nocnych odbywają się tu pokazy świetlne. Wokół znajdują się bajeczne lasy – ponad 900 drzew i 60 tys. krzewów z całego świata! A w takich niezwykłych okolicznościach kryją się również ścieżki spacerowe.

x

Jednak nie trzeba mieć biletu lotniczego ani przechodzić kontroli bezpieczeństwa, żeby móc odwiedzić Jewel. Szacuje się, że w tym roku z takiej atrakcji skorzysta od 50 do 60 milionów osób. Takie cudo kosztowało 1,25 mld dolarów.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
30,752ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze