Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Loty do TurkuOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 93Wybierz
więcej

Treść główna

Ciekawostki o Turku

Znajdź nas w social mediach

Turku to jedna z największych atrakcji turystycznych jakimi szczycić się może Finlandia – jest to położone  w południowo-zachodniej części kraju najstarsze miasto i pierwsza stolica fińskiego państwa, założona co ciekawe przez Szwedów i wzmiankowana już w 1154 roku. Również najbardziej atrakcyjny element panoramy miasta, słynny zamek, jest najstarszym tego typu obiektem w całej Finlandii, jest również największym spośród fińskich zamków. Natomiast Katedra w Turku stanowi  siedzibę Głowy Kościoła Luterańskiego Finlandii i jest religijną stolica kraju, nawet mimo niezbyt gorliwej religijności tego narodu północy. Ostatnią ważną atrakcją okolic Turku jest park tematyczny Dolina Muminków w Naantali, gdzie dorośli i dzieci świetnie się bawią zwiedzając muminkowy kra – najchętniej odwiedzanym miejscem jest malowniczy Domek Muminków o jagodowych  ścianach, który stanowi ulubione miejsce robienia pamiątkowych fotografii. Finlandia w ogóle jest swoistą „Muminkolandią” - autorka tego cyklu powieści dla dzieci mieszkała w tym kraju, a Muminki i wszelkie gadżety z nimi związane stanowią jeden z najważniejszych towarów eksportowych państwa, tym bardziej, że te sympatyczne stworzenia i ich przygody zna cały świat.

Turku to również duży port morski nad Bałtykiem – w 2007 roku skorzystało z niego aż 3,6 mln pasażerów.

Ciekawostki 

 • Festiwale
  Festiwal Muzyczny, Festiwal Rockowy Ruisrock, Jarmark Średniowieczny
 • Warto zobaczyć
  zamek w Turku, Dolina Muminków w Naantali, skansen w Turku, Uniwersytet
 • Sławni ludzie
  Johan Gadolin - chemik i minearolog, Mauno Henrik Koivisto - prezydent Finlandii, Paavo Johannes Nurmi - lekkoatleta
 • Naj...
  Najstarsze miasto w kraju, pierwsza stolica Finlandii, założone przez Szwedów, w mieście istnieje najstarszy fiński Uniwersytet z XVII wieku, w którym językim wykładowym jest szwedzki, najstarszy i największy zamek w Filnadii

W Turku znajduje się najstarsza wyższa uczelnia w Finlandii, żeby było ciekawiej jest to również jedyny szwedzkojęzyczny uniwersytet w tym kraju. Jego historia sięga XVII wieku, kiedy to ufundowany został za panowania  królowej Krystyny za wstawiennictwem tutejszego księcia-gubernatora Per Brahe dekretem królewskim z dnia 26. marca 1640 roku. Obecnie kształci się w tej szkole około 35 tyś studentów.

Nazwa miasta pochodzi z języka starosłowiańskiego od słowa “tǔrgǔ”, które oznacza “targ” i związane jest z dużym handlowym znaczeniem tego miejsca w czasie jego powstania, od średniowiecza na roku 1812 skończywszy było to najważniejsze miasto Finlandii

W skansenie w Turku można podziwiać przy pracy licznych rzemieślników wykonujących wymierające w tej chwili zawody wyparte coraz drastyczniej z krajobrazu kulturowego przez przemysł, takie choćby jak koronczarstwo, bednarstwo, stolarstwo, rymarstwo, płatnerstwo, garbarstwo i inne, można również spróbować wypiekanego według tradycyjnej receptury chleba.. Jako ciekawostkę należy dodać, że skansen w Turku znacząco różni się od innych obiektów tego typu na świecie – zabytkowe budynki nie zostały tutaj zwiezione z okolicznych ziem,lecz po prostu dawną dzielnicę rzemieślniczą przekształcono w duże muzeum na otwartym powietrzu, które otwarte zostało już w 1940 roku. W muzeum zgromadzono przedstawicieli ponad 40 wymierających zawodów.

Najważniejszymi imprezami kulturalnymi w mieście są Festiwal Muzyczny oraz Festiwal Rockowy Ruisrock (najstarsze tego typu wydarzenia w całej Skandynawi). Pod koniec lipca odbywa się w Turku również Jarmark Średniowieczny, kiedy całe centrum zamienia się w historyczną osadę, a wąskie uliczki starówki wyglądają jakby czas zatrzymał się na nich kilkaset lat temu.

W Turku rozpoczęła się również europejska historia trójboju siłowego – oficjalne struktury zajmujące się tym sportem powstały w Turku 14 maja 1977 roku podczas uroczystego kongresu działaczy i zawodników, którzy podjęli uchwałę o utworzeniu Europejskiej Federacji Trójboju Siłowego (EPF). Pierwszym prezydentem EPF został wybrany Jaaka Parvianen z Finlandii.

Na podstawie fonetyki języka fińskiego autor powieści fantastycznych o krainie Śródziemia John Ronald Reuel Tolkien stworzył język Elfów Wysokiego Rodu – quenya.

Z miastem związanych jest kilku wybitnych Finów - Johan Gadolin, mineralog i chemik, na którego cześć nazwano pierwiastek o liczbie atomowej 64, Mauno Henrik Koivisto, prezydent Finlandii w latach 1982 – 1994, wybitny ekonomista, i polityk, odznaczony Ordrem Orła Białego, urodził się właśnie w Turku, Paavo Johannes Nurmi, lekkoatleta, 9-krotny mistrz olimpijski, który podczas igrzysk w Paryżu w 1924 roku, startując w 5 konkurencjach biegowych zdobył 5 złotych medali, zwycięstwa na dystansach 1500 m i 5000 m odniósł w odstępie zaledwie 26 minut, ustanawiając na obu dystansach nowe rekordy świata. Paavo Nurmi zapalał również znicz olimpijski w Helsinkach w 1952. Przez cały okres kariery sportowej Paavo Nurmi był wegetarianinem.

Portal Tanie-loty.com.pl pozwoli Państwu zarezerwować tanie loty do Turku w bardzo korzystnych cenach. Tanie bilety lotnicze do Turku właśnie stały się faktem!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!