Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Rotterdamie

Rotterdam-noc
Photo: SXC

Rotterdam to ważne z historycznego i gospodarczego punktu widzenia miasto w południowej Holandii. Od wieków jest to ważny ośrodek regionu Południowa Holandia, w dawnych czasach miasto portowe o międzynarodowym znaczeniu, a obecnie najważniejszy port Europy. Współcześnie ponad połowa dóbr sprowadzanych drogą morską na nasz kontynent z całego świata jest przywożona właśnie do tego miejsca. Statki z najdalszych zakątków świata cumują w rozciągającym się na przestrzeni około 40 kilometrów porcie.

Miasto stanowi południowy kraniec megalopolis Randstadu, na którego terenie zamieszkuje około 7 milionów ludzi, co stanowi niemal 50% wszystkich mieszkańców Holandii. Jest to szósty pod względem zaludnienia obszar metropolitalny w Europie i jedna z największych konurbacji, czyli sieci miast bez wyraźnie wyodrębnionego centrum, na świecie. Żadne z miast Randstadu nie dominuje, a ich funkcje wzajemnie się uzupełniają.

Ciekawostki

 • Urbanistyka
  Rotterdam znajduje się w południowej części megalopolis Randstadu, w sumie rejon ten zamieszkuje około 7 milionów ludzi czyli prawie 50% populacji Holandii
 • Port
  Największy port towarowy Europy, niemal połowa dóbr przywożonych na Stary Kontynent ze świata dostarczana jest właśnie tutaj
 • Muzeum Boijmans Van Beuningen
  Można w nim zobaczyć dzieła takich mistrzów jak: Pieter Aertsen, Hieronymus Bosch, Hans Memling Pieter Bruegel Starszy, Rembrandt, Salvador Dali, René Magritte, Max Ernst, Giorgio de Chirico, Monet, Van Gogh, Picasso, Gauguinn, Cézanne czy Muncha
 • Naj...
  znajduje się tu od 2007 roku pierwsza na świecie dyskoteka zasilana energią tańca

W Rotterdamie mieszkają obecnie przedstawiciele około 160 różnych narodowości, tworząc prawdziwy tygiel kultury, dzięki czemu w mieście można poczuć specyficzny międzynarodowy klimat, pełen tolerancji, różnorodności i nietypowych fuzji kultur i tradycji. Na takim układzie wszyscy tylko zyskują – miasto ma opinię nowoczesnego i unikalnego, a emigranci czują się tu jak u siebie i nie ma mowy o ich dyskryminacji czy wyobcowaniu.

W mieście fuzje widoczne są we wszystkich dziedzinach życia - począwszy od kultury i kuchni, a kończąc na architekturze, która łączy stare ceglane domy z ultranowoczesnymi konstrukcjami ze szkła i stali. Wbrew pozorom wcale nie wygląda to źle, wręcz przeciwnie - nietypowe, łamiące konwencje połączenia to znak rozpoznawczy Rotterdamu i jedne ze „smaczków” tego portowego miasta.

W Rotterdamie i w ogóle w obrębie aglomeracji dobrze rozwinięta jest infrastruktura drogowa, a także sieć publicznego transportu – kilka lokalnych linii metra, 36 linii autobusowych o łącznej długości tras przekraczającej 430 kilometrów oraz 9 linii tramwajowych o długości około 100 kilometrów.

Museum Boijmans Van Beuningen to największa atrakcja turystyczna Rotterdamu i prawdopodobnie najlepsza galeria malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego na świecie. Sławę zawdzięcza ono  pracom takich mistrzów jak Pieter Aertsen, Hieronymus Bosch, Hans Memling Pieter Bruegel Starszy czy Rembrandt. Muzeum ma też wyjątkową kolekcje malarstwa nowoczesnego, gdzie wśród twórców znaleźć można Salvadora Dali, René Magritte’a, Maxa Ernsta oraz Giorgia de Chirico, Moneta, Van Gogha, Picassa, Gauguina, Cézanne’a i Muncha. Naprawdę więc warto się tam wybrać, ponieważ prace prawdziwych geniuszy malarstwa zostały zgromadzone w jednym miejscu, tak, że podczas zwiedzania można obcować z wielką różnorodnością stylów i artystów na relatywnie małej przestrzeni jednego muzeum.

W kontraście dla tych dawnych tradycji warto wspomnieć o niezwykłym projekcie jaki powstał w roku 2007 – otóż od tego momentu miasto cieszy się pierwszą na świecie dyskoteką, które zasilana jest energią gości, która wydzielana jest podczas tańczenia i tupania. Lokal jest zupełnie niezależny od zewnętrznych źródeł prądu. Absorbujący parkiet generuje tak dużo energii, że zasilane są nią wszelkie tamtejsze sprzęty – światła sceniczne, nagłośnienie, zaplecze oraz sprzęt barowy. Dodatkowo wystrój wnętrza również nawiązuje do ekologii.

Rotterdam z pewnością okaże się wspaniałym miejscem na spędzenie weekendu w luźniej, spontanicznej i międzynarodowej atmosferze. Polecamy tanie bilety lotnicze do Rotterdamu!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa