Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do Ho Chi Minh CityOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 3257Wybierz
 • Warszawa (WAW) Okęcieod 3260Wybierz
 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 3464Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 5206Wybierz
 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 5603Wybierz

Treść główna

Ciekawostki o Ho Chi Minh

Znajdź nas w social mediach


Ho Chi Minh - Katedra Notre Dame
Fot. Eustaquio Santimano

Z całą pewnością niektórym z nas więcej powie nazwa „Sajgon” - tak właśnie nazywało się Ho Chi Minh jeszcze do 1976 roku. Wówczas zdecydowano o nadaniu mu nazwy „Ho Chi Minh”, na cześć znanego wietnamskiego polityka. Przez okres 1954 – 1975  było stolicą Wietnamu.

Pochodzenie nazwy

Ho Chi Minh, od którego nazwano miasto, był komunistą. Założył Komunistyczną Partię Indochin i przez 15 lat był prezydentem Demokratycznej Republiki Wietnamu. Ile w republice było demokracji – to kwestia, nad którą historycy burzliwie debatowali. Faktem jest, że raczej niewiele. Podczas jego rządów w całym kraju stosowano terror. Wietnam bardzo upodobnił się do ZSRR, otwarto obozy koncentracyjne, a przeciwników partii rządzącej osądzano i torturowano bez sądów. Silna współpraca z Chinami dodatkowo pogarszała sytuację. Opornych obywateli poddawano reedukacji, którą niewielu kończyło pomyślnie. Demokratyczna Republika Wietnamu zaangażowała się ostatecznie w wojnę z USA, która stała się tragedią dla obu tych krajów.

Prawdziwą ironią wydaje się być w tym kontekście znaczenie imienia „Ho Chi Minh” - „Ten, który niesie światło”.

Ruch uliczny

Ciekawostki

 • Święta
  Księżycowy Nowy Rok (styczeń lub luty), Dzień Wyzwolenia - 30 kwietnia
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  dzielnica Cholon, Ben Thanh
 • Kuchnia
  sajgonki, zupa pho
 • Muzea
  Muzeum Historii Wietnamu, Muzeum Wojny w Wietnamie
 • Inne nazwy miasta
  "Paryż Wschodu", "Perła Dalekiego Wschodu", do 1976 roku - Sajgon

Koniecznie trzeba uważać na ruch uliczny. Kierowcy jeżdżą jak wariaci, więc samo przechodzenie przez ulice może przyprawić o gwałtowne bicie serca. Do tego wszechobecni kieszonkowcy.  Bez wątpienia będąc w Ho Chi Minh trzeba mieć się na baczność.

Kultura

Podczas pobytu w Ho Chi Minh warto skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, aby móc zapoznać się z kulturą wietnamską. Mieszkańcy miasta obchodzą w tradycyjny sposób wiele świąt, a jednym z bardziej hucznych jest Dzień Wyzwolenia celebrowany 30 kwietnia. Podobnie jak w innych krajach azjatyckich ważny jest także Księżycowy Nowy Rok (wypadający w okresie od końca stycznia do końca lutego).

Charakterystyczny dla Wietnamu jest Mua Roi Nuoc. Pod tą nazwą kryje się marionetkowy spektakl na wodzie. Ta forma sztuki pochodzi z dawnych czasów, a aktualnie przedstawienia wystawiane są w basenie pełnym wody, na powierzchni której „występują” kukiełki. Lalkarze są ukryci za parawanem i sterują marionetkami za pomocą długich, bambusowych kijów. Jedna lalka może ważyć nawet 15 kilogramów, więc z całą pewnością operowanie nimi nie jest lekkim kawałkiem chleba.

W Ho Chi Minh jest sporo interesujących muzeów. Na pewno godne uwagi jest Muzeum Historii Wietnamu usytuowane w stylizowanym na pagodę budynku. Znajduje się w nim największa kolekcja antycznych wietnamskich wyrobów ceramicznych, efektownie prezentuje się także zbrojownia. Turyści mogą przyjrzeć się tradycyjnym wietnamskim strojom i sprzętom domowym. Niecodzienne w wietnamskich muzeach są informacje w języku angielskim, na szczęście Muzeum Historii to pod tym względem wyjątek. W 1975 roku otwarto odrębne muzeum wojny w Wietnamie – to obowiązkowy przystanek na trasie zwiedzania dla miłośników historii.

Kuchnia

Lubiący dobrze zjeść turyści również nie będą mogli narzekać. Nie dość, że kuchnia wietnamska należy do bardzo smacznych i wyrazistych, to w Ho Chi Minh jest sporo naprawdę dobrych restauracji. Prawdopodobnie najbardziej znaną potrawą wywodzącą się z Wietnamu jest Pho, tradycyjna zupa podawana z długim makaronem. Nem to tutejsza nazwa równie popularnych w Polsce sajgonek (nazwa świadczy sama za siebie). Banh bao to kluska nadziewana grzybami, cebulą i warzywami. Z racji położenia Ho Chi Minh często je się tutaj ryby i owoce morza.

Sztuki walki

Z Wietnamu wywodzi się Vovinam Viet Vo Dao, popularna w kraju sztuka walki. To brutalna, ale skuteczna metoda walki wręcz, do tej pory raczej nierozpowszechniona w Polsce. Walczy się zarówno bez broni (kopnięcia, uderzenia, rzuty), jak i bronią, zwłaszcza nożem, kijem, pałką czy długą bronią białą.

W mieście żyje ponad 7 milionów osób, przez co jest głośne, zatłoczone i brudne. Im bliżej centrum, tym bardziej zmienia się jego obraz. Stopniowo wyrastają coraz wyższe wieżowce, imponujące konstrukcje ze szkła i stali. Ho Chi Minh to także niezwykła atmosfera. Jeśli kiedykolwiek zastanawiało was, czy azjatyckie miasta rzeczywiście są tak pełne życia jak przedstawiają to filmy, wycieczka do Ho Chi Minh pozwoli poznać prawdę. Życie biegnie tutaj naprawdę bardzo szybko!

Jeśli nabraliście ochoty na wizytę w tym niezwykłym mieście zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Ho Chi Minh.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!