Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Budapeszcie

Znajdź nas w social mediach

budapeszt
Budapeszt - most nad rzeką Danube
Fot. joiseyshowaa

Każdy, kto miał przyjemność być w Budapeszcie wie, jak niezwykły czar roztacza się wokół węgierskiej stolicy. Trudno opisać, co właściwie leży u podstaw jej popularności. Bezdyskusyjnie Budapeszt jest największym (ponad 1,7 miliona mieszkańców) i najpopularniejszym wśród turystów miastem kraju. Nie wszyscy wiedzą, że stolica Węgier powstała z połączenia aż trzech miast: Budy i Obudy (leżących na prawym brzegu Dunaju) oraz Pesztu (na lewym brzegu). Różnice między tymi dwoma częściami wciąż nie do końca się zatarły. Peszt jest bardziej dynamiczny i wypełniony atrakcjami, ale niestety też bardziej zakorkowany i zatłoczony niż Buda.

Budapeszt słynie z doskonałej komunikacji miejskiej. To właśnie tutaj powstała druga na świecie linia metra. Teraz budapesztańskie metro należy do Światowego Dziedzictwa Kultury.

W Budapeszcie powstanie Europejski Instytut Technologii. Miasto wygrało rywalizację z wieloma innymi europejskimi ośrodkami, w tym z Wrocławiem. Stolica Węgier słynie z pomników lwów. Jest ich kilkanaście, różnej wielkości i w odmiennych stylach. Jeden z nich jest szczególnie bliski Polakom: to pomnik „Przemyśl”, zbudowany dla upamiętnienia Węgrów walczących w obronie tego miasta. W końcu „Polak, Węgier – dwa bratanki...”. Drugim ściśle związanym z Polską pomnikiem jest „Pomnik Męczenników Katynia”.

Ciekawostki

 • Festiwale
  Festiwal Wiosenny - marzec, Sziget Festival - sierpień, Międzynarodowy Festiwal Wina i Szampana - wrzesień
 • Ciekawe atrakcje turystyczne
  Wielka Synagoga
 • Kuchnia
  zupa gulaszowa, naleśniki, salami
 • Sławni ludzie
  Theodor Herzl - twórca syjonizmu, Franciszek Liszt - kompozytor
 • Ciekawe
  Budapeszt jest zbudowany na systemie podziemnych jaskiń ze źródłami termalnymi. Pod miastem znajduje się m.in. długie na 86 metrów jezioro.

Budapeszt ma aż cztery miasta partnerskie w Polsce. Są to: Kraków i Warszawa, Kielce i Ustroń.

Kultura

W Budapeszcie organizowane są najróżniejsze coroczne festiwale i cała masa festynów. Najwięcej imprez odbywa się oczywiście w lecie, chociaż w innych miesiącach też nie powinno się narzekać na nudę. W marcu odbywa się Festiwal Wiosenny. To wielka atrakcja dla miłośników muzyki poważnej, baletu i opery. W połowie czerwca w mieście odbywa się Festiwal Letni oraz Festiwal Dunaju (skierowany do zainteresowanych folklorem). W sierpniu miłośnicy muzyki mają powód do zadowolenia, o ile tylko zdobędą bilety na EuroWoodstock, czyli Sziget Festival. Grali już na nim: Iron Maiden, R.E.M., Sex Pistols, Placebo. Wrzesień to tradycyjnie miesiąc winobrania, a całe Węgry słyną przecież właśnie z wina. W Budapeszcie świętuje się wtedy przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Wina i Szampana. Dodajmy do tego wiele hucznie obchodzonych świąt, jak choćby Dzień Św. Stefana (20 sierpnia), patrona kraju. W okolicach jego święta w Budapeszcie organizuje się wiele imprez, którym towarzyszą bogato zaopatrzone jarmarki. Budapesztański Festiwal Jesienny skupia się na nowoczesnej kulturze: filmach, fotografii, multimedialnych prezentacjach.

W Budapeszcie znajduje się druga pod względem wielkości synagoga na świecie, nazywana nie bez powodu „Wielką Synagogą”. Ma 75 metrów długości i 27 szerokości. Przed budynkiem znajduje się plac imienia Theodora Herzla, twórcy syjonizmu, którego rodzinny dom leży nieopodal świątyni.

Kuchnia

Węgrzy od dawien dawna słyną z wyśmienitej kuchni. Każdy Polak prawdopodobnie wie, czym jest zupa gulaszowa i leczo. Pierwsza to jedna z najchętniej jedzonych na Węgrzech zup - bardzo ostra, z dużą ilością mięsa, dość gęsta i podawana zwykle w kociołku. Na drugie danie Węgrzy również preferują mięso. Pewną odmianę i ratunek dla wegetarian stanowi właśnie leczo oraz przyrządzane na słodko makarony z orzechami lub makiem. Najlepsze w tutejszej kuchni są tak naprawdę dwie rzeczy: desery i wina. Na podwieczorek bardzo chętnie serwuje się naleśniki, słynne są zwłaszcza płonące Gundel palacsinta. Oprócz tego strucle, słodkie bułeczki, torty... Trzeba mieć się na baczności, by nie przytyć! Najpopularniejszym winem czerwonym z Węgier jest Egri Bikaver, a białym – Tokaj.

Jeśli nabraliście ochoty na odwiedzenie Budapesztu, stolicy naszego bratniego kraju, zapraszamy do sprawdzenia najnowszych promocji lotniczych. SerwisTanie-Loty.com.pl oferuje bilety lotnicze do Budapesztu w atrakcyjnych cenach! Skorzystaj z naszej nowoczesnej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych i zaplanuj podróż do Budapesztu.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 350 Sprawdź