Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Aleppo

Mydło z Aleppo
Fot. copepodo

Tradycja żydowska i muzułmańska podają, że podczas wędrówki z Ur do Kanaanu, na fortecznym wzgórzu niedaleko Aleppo odpoczywał biblijny patriarcha Abraham. Miał również wypasać tu swoje stada i doić krowy (Halab al-Szaaba, stąd arabska nazwa miasta). Pamiątką jego pobytu ma być „kamień Abrahama”. Historia miasta sięga tysiące lat w przeszłość, wielu badaczy uważa, że Aleppo należy do najstarszych obok Damaszku, ciągle zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu. Wśród zabytków miasta najważniejsza jest cytadela, warto też zwiedzić łaźnie tureckie, w tym jedne z najpiękniejszych w Syrii łaźnie Hammam Jalbugha an-Nasri, otwarte także dla turystów (wydzielono oczywiście osobne godziny kąpieli dla kobiet i osobne dla mężczyzn).

Ciekawostki

 • Atrakcje turystyczne
  Cytadela, Suk, kościół św. Szymona Słupnika, jedne z najpiękniejszych w Syrii łaźnie Hammam Jalbugha an-Nasri
 • Przydatne podczas zwiedzania
  międzynarodowa legitymacja studencka
 • Osobliwości zoologiczne
  Wszystkie chomiki, które żyją w hodowlach domowych i laboratoryjnych pochodzą z ostatniej na świecie wolnej rodziny chomików, znalezionej w Aleppo
 • Hotel
  nasłynniejszy w Syrii hotel - Baron Hotel - Agatha Christie rozpoczęła tu pisanie swej powieści „Morderstwo w Orient Ekspresie”
 • Kuchnia
  falafel i szawarma
 • Sławni ludzie
  kosmonauta - Muhammed Faris, dowódca wojskowy - Józef Bem
 • Naj...
  Aleppo słynie z produkcji mydeł, które są wykonywane według ponad tysiącletniej receptury, wielu badaczy uważa, że Aleppo należy do najstarszych ciągle zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu

W Aleppo mieszkało kilka znanych postaci. Umarł tu dowódca, który stał się węgierskim bohaterem narodowym, Józef Bem. Podobno kiedy umierał w Aleppo wołał w gorączce: „Polsko! Polsko! Ja cię już nie zbawię!” Z Aleppo pochodzi też Muhammed Faris, pierwszy syryjski kosmonauta, a w hotelu Baron Hotel (Sharia al-Baron), najsłynniejszym hotelu w Syrii, utrzymanym w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego, mieszkali Charles Lindbergh i T. Roosevelt, a Agatha Christie rozpoczęła tu pisanie swej powieści „Morderstwo w Orient Ekspresie”.

Ciekawym miejscem niedaleko Aleppo są ruiny kościoła św. Szymona, zwanego Słupnikiem. Był to niewątpliwie jeden z najbardziej oryginalnych pierwszych chrześcijan. Przez 37 lat mieszkał na słupie, na platformie o powierzchni około 4 m². Żywił się tym, co przynosiła mu okoliczna ludność. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go jedynie płaszcz z kapturem. Nie unikał jednak kontaktów z ludźmi – pod jego słup, z którego głosił kazania, docierali ciekawscy oraz pielgrzymi z Arabii, Persji, a nawet Rzymu. Dwa razy w tygodniu pustelnik odprawiał mszę, naturalnie siedząc na słupie. Po jego śmierci w 459 roku w tym miejscu zbudowano kościół.

Aleppo słynie również z produkcji mydeł. Mydła te produkowane są według dawnych receptur wyłącznie z naturalnych składników, leżakując w specjalnych piwnicach przez kilka miesięcy. W skład mydła wchodzą olej z oliwek oraz olej z lauru. Mydła może nie są bardzo ciekawe z wyglądu (przypominają tzw. szare mydło, z wybitą pieczęcią potwierdzającą ich pochodzenie i oryginalność), ale ich zalety znane są na całym świecie. Naturalnie nawilżają skórę, oczyszczając ją i likwidując wszelkie wypryski i trądziki. Podobno działają też zbawiennie na uczulenia i likwidują łupież.

Nawet wielu Syryjczyków z Damaszku przyznaje, że Aleppo słynie z najlepszego w kraju jedzenia. Wszechobecny jest falafel i szawarma. Jest to tani posiłek uliczny, składający się z mielonej ciecierzycy lub mięsa jagnięcia z przyprawami, smażony na oleju.

Najważniejszym dokumentem podczas zwiedzania zabytków w tym regionie jest legitymacja ISIC. Normalne bilety mogą być nawet 10-krotnie droższe!

Na koniec parę słów o chomiku. To sympatyczne, czyste zwierzątko, ssak z rzędu gryzoni, jako gatunek wolno żyjący już nie istnieje. Wszystkie chomiki, które żyją w hodowlach  domowych i laboratoryjnych pochodzą z ostatniej na świecie wolnej rodziny chomików, znalezionej w roku 1930 przypadkowo w Syrii, właśnie w okolicach Aleppo.

Jeśli macie ochotę na zwiedzenie jednego z najstarszych miast na świecie, może wybierzecie się do Aleppo i odkryjecie jak pyszna są falafel i szawarma! Portal www.tanie-loty.com.pl zaprasza do podróży do Syrii. Oferujemy bilety lotnicze do Aleppo w atrakcyjnych cenach! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki tanich połączeń!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa