Treść strony

charkow

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Charków na Ukrainie

Znajdź nas w social mediach

Charkow_cmentarz
Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie
Fot. Mariusz Paździora / Wikipedia

 Położony w północno-wschodniej Ukrainie Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Dziś liczy ponad 1,5 mln. mieszkańców. Miasto zostało założone przez Kozaków w XVII wieku jako gród warowny a prawa miejskie otrzymał w 1750 roku, Już piętnaście lat później stał się stolicą rosyjskiej Ukrainy. W XVIII wieku nastał okres dynamicznego rozwoju miasta, które dzięki przemysłowemu charakterowi stało się jednym z głównych ośrodków ruchu rewolucyjnego. W czasie II wojny światowej miasto było kilkakrotnie obiektem ciężkich walk. Został wyzwolony w sierpniu 1943 roku w wyniku zwycięskiej bitwy Armii Czerwonej pod Kurskiem. Głównymi zabytkami miasta są sobory - Pokrowski (XVII w.) i Uspienski (XVIII w., z dzwonnicą z 1. poł XIX w.) także zabudowa miejska z XVIII i XIX w., do której zaliczyć należy piękne pałace Katarzyny II i arcybiskupi. Turystów przyciągają także monumentalne budowle użyteczności publicznej przy placu Dzierżyńskiego (1925-29) pochodzące z okresu rozkwitu komunizmu. Charków stanowi dla Polaków miejsce szczególne: w kwietniu i maju 1940 NKWD zamordowało w swojej siedzibie przy pl.Dzierżyńskiego 3 ok. 3800 więźniów obozu w Starobielsku, pochowanych następnie w Piatichatkach. Ta egzekucja stanowi część zbrodni katyńskiej. Do dziś cmentarz ofiar totalitaryzmu w Piatichatkach, na którym spoczywają ofiary wielkiej czystki oraz oficerowie Wojska Polskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejsc na Ukrainie.

Najważniejsze informacje

Czas otwarcia: cmentarz otwarty jest codziennie od rana do zmroku
Ceny wstępu: Wstęp bezpłatny
Położenie: Piatichatki, Charków, północno-wschodnia Ukraina
Dojazd: Od granicy z Polską kierować się należy najpierw na Kijów drogą M6, nstępnie zaś na Charków drogą M3, przed Charkowem skręcić należy w lewo na obwodnicę, by po około 20 kilometrach skręcić w prawo w drogę E 105. Cmentarz leży w jej pobliżu.
Polski cmentarz wojenny
Piatichatki
Charków
Ukraina
---
---
https://federacja-katyn.org.pl/cmentarze_charkow.php

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 128 Sprawdź Tanie bilety Ryanair! Najlepsze okazje w jednym miejscu!30 ofert od 93 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 196 Sprawdź