Najbardziej obrzydliwe potrawy i napoje świata! Które z nich już próbowałeś?

Balut_-Balot--Developing-hen-embryo-that-is-boiled-in-the-shell-eaten-mostly-in-the-Philippines-and-Southeast-Asian-countries.-shutterstock_178693313-1
Strona 1 z 14

Podróże i zwiedzanie to jedno, ale próbowanie tradycyjnej kuchni z różnych zakątków świata to już inna bajka. Oczywiście warto skosztować nowych smaków i otworzyć się na niezwykłe kulinarne doznania, ale nie zawsze jest to możliwe. Obok pyszności, o których trudno zapomnieć są ekstremalne smaki budzące skrajne emocje. 

Przedstawimy Ci 14 potraw z różnych zakątków świata, które takie właśnie skrajne emocje budzą! Podobno większość ludzi chętniej zje nowe potrawy dopóki nie dowie się co dokładnie je. Ale... No właśnie zobacz sam. Jadłeś już któreś z tych prezentowanych poniżej? A może do tej listy dodałbyś jeszcze coś ciekawego?

14. Balut

Naszą listę najbardziej obrzydliwych potraw otwiera Balut. Z pewnością jest to rarytas dla odważnych. To przede wszystkim smakołyk na Filipinach, ale możesz spróbować tego specyfiku również w innych zakątkach Azji - Laosie, Wietnamie czy Kambodży. Wygląda dość osobliwie prawda? To nic innego jak ugotowane jajko z kaczym zarodkiem. Zjadasz w pełni uformowany zarodek ptaka. Spożywasz go w całości wraz z kośćmi i dziobem. Okres inkubacji jaj zależy od upodobań konsumentów i jest różny w poszczególnych krajach. Najdłużej inkubują jaja Wietnamczycy, którzy preferują 21 dniowe zarodki kacze. Sposób doprawiania również zależy od preferencji kulinarnych danego kraju jak i klienta. Podobno to niezły afrodyzjak.

Fot. Shutterstock 


polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!