przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Jak małe mogą być miejsca w samolocie? Nawet sobie nie wyobrażasz!

aisle-plane-seat-shutterstock_606599423--kopia

Z roku na rok miejsca przypadające na pasażera stają się coraz mniejsze. Linie lotnicze upychają coraz większą liczbę siedzeń w samolotach, a walka trwa o każdy dodatkowy centymetr. Pozostaje jedno ważne pytanie: gdzie zostaną określone granice, po przekroczeniu których lot stanie się bardzo niewygodny?

Kiedy Boeing wypuścił po raz pierwszy na rynek samolot 737 w latach 60. na jego pokładzie miało się zmieścić od 50 do 60 siedzeń. Już pierwszy klient tej firmy, Lufthansa, zaproponowała, by zwiększyć tę liczbę do 100. Obecnie po licznych zmianach seria 700 mieści na swoim pokładzie 137 pasażerów. Natomiast w 2019 roku Ryanair otrzyma zamówionego Boeinga 737s z ośmioma dodatkowymi fotelami (łącznie 145).

Nie powinno zatem dziwić, że przestrzeń między oparciami foteli spadła z 89 cm w latach 70. do 79 cm obecnie. W tym samym czasie przeciętna wysokość człowieka się zwiększyła, nie mówiąc już o jego średniej szerokości. Dla  ludziach o mniej standardowych wymiarach miejsca w samolocie jest po prostu za mało. Jednymi z najbardziej wąskich siedzeń dysponuje linia American Airlines - mierzą one jedynie 40 cm.

Linie lotnicze chwytają się bardzo kreatywnych sposobów na jeszcze bardziej efektywne upchnięcie jak największej liczby foteli w samolotach. Żeby odchudzić oparcia, planowane jest nawet zrezygnowanie z magazynów pokładowych i kieszeni na nie. To oszczędność około 1,3 cm na każdym fotelu. Magazyny będą wkrótce dostępne dla pasażerów w formie aplikacji mobilnej. 

Zmniejszenia przestrzeni dostępnej dla każdego pasażera nie musi wiązać się z dyskomfortem. Dobrze zaprojektowane, ergonomiczne siedzenia mogą być całkiem wygodne. Być może wkrótce oprócz wyboru miejsca, będzie możliwy także wybór wielkości samolotowego siedzenia. A w między czasie wyżsi pasażerowie nadal będą wbijać się kolanami w oparcie fotela z naprzeciwka.

Fot. Shutterstock 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Mogadishu. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety z Mogadishu.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Mediolanu, z Warszawy do Zurychu oraz, połączeń lotniczych z Gdańska do Madrytu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Wiednia, Okazje na loty do Londynu, Okazje na loty do 200 zł, Okazje do Islandii, Okazje na loty z Polski na wyspy włoskie, loty z Krakowa do Toronto, bilety lotnicze promocje, wyszukiwarka tanich lotów.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyki, akcesoria, Mapy zdrapki, Gry, zabawki, Plecaki na kółkach i Przewodniki, mapy, książki.