przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Najstarsze miasta Europy. Znasz wszystkie?

bay-of-Chania-at-sunny-summer-day-Crete-Greece-shutterstock_36454730_20170621-151411_1

Jedne z najstarszych miast na świecie powstały na Bliskim Wschodzie, jednak zazwyczaj ze względów politycznych nie są one dostępne dla turystów. Dlatego jeśli pragniesz poczuć zapach historii, warto zwrócić się ku miastom europejskim. Oto 10 najstarszych miast w Europie.

10. Chalkida, Grecja

To miasto powstało około 1300 lat p.n.e. Homer opowiada o Chalkidzie w Iliadzie. Miasto powstało jeszcze przed Wojną Trojańską. Zasiedlili je kolonizatorzy z Aten. Swego czasu odgrywało ważną rolę, jednak do dzisiaj nie pozostało ze starego miasta prawie nic. Stanowi teraz raczej kurort wypoczynkowy.

Fot. Shutterstock 


9. Larnaka, Cypr

Pierwsi osadnicy pojawili się w Larnace 1300 lat p.n.e. W kolejnych latach Larnaka była zamieszkiwana przez Greków, Achajów i Persów. Była ważnym, strategicznym portem nad Morzem Śródziemnym. Dzisiaj nadal stanowi atrakcję turystyczną nie tylko ze względu na swoje zabytki, ale także w związku ze słonym jeziorem, które przyciąga stada flamingów.

Fot. Shutterstock

8. Kutaisi, Gruzja

Ludzie założyli Kutaisi około 2000 lat p.n.e. Miasto było areną wielu wojen, m.in. między gruzińskimi królami, Rosją i Imperium Osmańskim. W czasach współczesnych stało się jednym z miast przemysłowych Związku Radzieckiego. Znajdują się w nim liczne zabytki w różnych okresów historycznych oraz słynna katedra Bagrati.

Fot. Shutterstock

7. Teby, Grecja

Pierwsi osadnicy pojawili się w Tebach 3000 lat p.n.e. Słynne mury chroniące miasto nie ocalały w pełni, pozostały po nich jedynie fundamenty. To bardzo ważne miasto w mitologii greckiej. To ponoć właśnie tam narodził się Herkules, a okoliczne ziemie terroryzował Sfinks.


6. Trikala, Grecja

Greckie miasta zdecydowanie dominują na liście najstarszych w Europie. Trikala jest jednym z nich. Powstała już 3000 lat p.n.e. Nazwa została jej nadana na cześć jednej z nimf z mitologii. Wybudowano ją u brzegu rzeki, w centrum kontynentalnej Grecji. Dzięki temu Trikala rozwijała się prężnie. Można tu znaleźć nie tylko wpływy greckie, ale także rzymskie i perskie, jako że miasto było pod władaniem obu imperiów.


5. Patra, Grecja

Pierwsi osadnicy pojawili się w Patrze 3500 lat p.n.e. Jak wiele innych miast greckich Patra była okupowana przez Turków. Miasto jest podzielone na dwie części: górną i dolną. W górnej znajduje się zamek, w dolnej domy i osiedla. W 1779 roku Patra została spalona przez najeźdźców z Albanii. Co jakiś czas niszczyły ją również trzęsienia ziemi.

Fot. Pixabay

4. Chania, Kreta

Pierwsi osadnicy zajęli tereny Chanii 4000 lat p.n.e. Jedne z najstarszych budowli zachowanych do dzisiaj powstały w epoce brązu, choć istnieją wykopaliska jeszcze z okresu neolitu. Chania była jednym z ważniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego. Jej dzisiejszy charakter to przede wszystkim zasługa Wenecjan, którzy odbudowali ją po najeździe Saracenów.

Fot. Shutterstock

3. Płowdiw, Bułgaria

Pierwsi mieszkańcy pojawili się tam 4000 lat p.n.e. Pierwsze ślady osadnictwa wskazują, że miasto zamieszkiwali Trakowie, czyli macedońscy Grecy. Później nastał czas panowania Rzymu, kiedy to miasto stało się ważnym miastem. Nadal można podziwiać ruiny koloseów z tamtych czasów. Miasto na kilka wieków weszło w skład Imperium Osmańskiego.


2. Ateny, Grecja

Kolebka zachodniej cywilizacji, czyli Ateny, powstała w 5000 lat przed naszą erą. Nazwana została na cześć Ateny, która zgodnie z mitami posadziła w tym miejscu pierwsze drzewko oliwne. To tu narodziła się demokracja. Po bitwie pod Maratonem Ateny wkroczyły w swój złoty wiek i rozkwitły. Rozwój filozofii i nauki wiele zawdzięcza temu miastu, pracowali tu Sokrates, Sofokles, Arystoteles czy Platon.

Fot. Shutterstock

1. Argos, Grecja

Pierwsi osadnicy pojawili się na tym terenie już 5000 lat przed naszą erą. Argos znajduje się na północnym wschodzie Peloponezu. Teren jest już zamieszkany przez 7000 lat, początkowo jako wioska, później miasto. To czyni Argos najstarszym miastem Europy. Nazwa miasta wywodzi się z mitologii greckiej, na cześć syna Zeusa i Niobe. Swoje miejsce Argos znalazło również w Odysei Homera.

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Rzymu, z Poznania do Bergamo oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Stambułu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Wiednia, Okazje na loty z Polski do Australii, bilety lotnicze Warszawa Modlin Zurych, bilety lotnicze, krajowe bilety lotnicze.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Bez kategorii, Torby dla dzieci, Plecaki na laptopa, Torby biznesowe i Torby na kółkach.