Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Prawdziwe miejsca, które zainspirowały bajki Disneya

Neuschwanstein-castle-in-Germany-_90350848-3

Bajki Disneya ogląda się bez względu na wiek. Inspirują już kolejne pokolenia dzieci i dają radość kolejnym pokoleniom dorosłych. Jednak ich twórcy niekiedy sami potrzebują inspiracji i czerpią je ze świata rzeczywistego. Oto miejsca, które warto odwiedzić, jeśli chcesz się poczuć jak w bajce Disneya.

Zamek Mont Saint-Michel - Zaplątani

Zamek rodziców Roszpunki powstał przez połączenie kilku ciekawych budowli, jednak główną inspirację stanowił zamek Mont Saint-Michel, znajdujący się w Normandii we Francji. Ta renesansowa budowla doskonale nadawała się na wzór bajkowego zamku. Wersja bajkowa została urozmaicona również o elementy z Château de Chenonceau.

Fot. Shutterstock


Alcázar of Segovia - Królewna Śnieżka

Jako wzoru do stworzenia zamku Królewny Śnieżki użyto Alcázar of Segovia, białej strzelistej fortecy znajdującej się w Hiszpanii. Zamek powstał już w XII wieku i służył od tego czasu jako warownia, więzienie, siedziba szlachecka, a nawet szkoła artyleryjska. Obecnie znajduje się tam muzeum.


Château de Chillon - Mała Syrenka

 Zamek de Chillon znajduje się przy Jeziorze Genewskim w Szwajcarii. Już od czasów prehistorycznych wykorzystywano to miejsce jako fortecę obronną, arsenał, więzienie oraz rezydencję. Lord Byron napisał o zamku poemat "Więzień Chillonu", natomiast artyści Disneya inspirowali się Château de Chillon tworząc zamek księcia Eryka z "Małej Syrenki".


Sydney Harbour - Gdzie jest Nemo

Każdy, kto oglądał "Gdzie jest Nemo" wie, że sceny kulminacyjne tej bajki mają miejsce w Sydney. I choć sam film głównie toczy się pod wodą, to australijskie miasto również jest w nim obecne. Bajkowe Sydney jest realistyczną wersją oryginału.


Zakazane Miasto - Mulan

Pekińskie Zakazane Miasto stanowiło inspirację dla sceny kulminacyjnej w "Mulan". Obecnie pałac chińskich cesarzy jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajduje się tam muzeum, jednak jeszcze do 1912 roku był siedzibą rodziny cesarskiej.


Angel Falls - Odlot

Słynny wodospad, do którego chciał dolecieć główny bohater bajki "Odlot", istnieje naprawdę i znajduje się w Wenezueli. To najwyższy wodospad na świecie. Początkowo stworzono listę miejsc, które mogłyby stanowić najciekawsze lokalizacje, do których mógłby się udać staruszek. Rysownicy Pixara postanowili się wybrać do nich wszystkich i zobaczyć je na własne oczy. Jak widać, wygrało Angles Falls (zasłużenie!). 


Kościół św. Olafa - Kraina lodu

 XIX-wieczny drewniany kościół z Balestrand w Norwegii stanowił wzór dla stworzenia kaplicy, w której (spoiler alert!) nastąpiła koronacja Elsy. Większość miejsc z tej bajki czerpie inspirację z krajów skandynawskich.


Zamek Eilean Donan - Merida Waleczna

Eilean Donan to zamek znajdujący się (a jakże!) w Szkocji. Posłużył za główną inspirację do stworzenia zamku Meridy. Powstał w XIII wieku i do dzisiaj prezentuje się wspaniale. Oprócz niego wykorzystano również elementy z innych szkockich zamków: Urquhart oraz Dun Carloway. 


Taj Mahal - Alladyn

Pałac sułtana i Jasminy przypomina nieco słynne indyjskie Taj Mahal. Takie założenie przyjęli rysownicy, i choć bajkowe miasto Agrabah ma się znajdować w pobliżu rzeki Jordan, to sam pałac inspirowany był mocno mauzoleum w Agra w Indiach.


Katedra Notre Dame - Dzwonnik z Notre Dame

Katedra będąca jednym z najlepiej rozpoznawalnych kościołów Paryża znajduje się w centrum tego miasta. Jej styl architektoniczny określany jest jako gotyk, dlatego można tam zobaczyć słynne gargulce, strzeliste wieże i witraże. Wszystkie te elementy wykorzystali rysownicy tworząc bajkową wersję katedry.


Neuschwanstein - Śpiąca Królewna

Neuschwanstein to jeden z najsłynniejszych zamków Niemiec. Nic dziwnego, że wykorzystano go do stworzenia cudownego bajkowego pałacu "Śpiącej Królewny" z 1959 roku. Sam Walt Disney odwiedził to miejsce podczas swojej podróży po Europie. Widok malowniczego zamku tak mu się spodobał, że użył go nie tylko w tej konkretnej bajce, ale również do swojego słynnego logo. 

Nawigacja dodatkowa