Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Jakiej narodowości są dzieci urodzone w samolocie? Czy dostają darmowe loty na całe życie?

Jakiej narodowości są dzieci urodzone w samolocie? Czy dostają darmowe loty na całe życie?

Porody na pokładach samolotów zdarzają się niezwykle rzadko, nie mniej jednak zdarzają się. Co w takich przypadkach wpisuje się jako miejsce urodzenia?

Kilka dni temu na świat przyszła dziewczynka, której poród odbył się w samolocie Turkish Airlines (więcej tutaj). Podobne przypadki miały już miejsce wcześniej, m.in. w samolotach British Airways, czy China Airlines. Właśnie przez takie historie stewardessy są obowiązkowo szkolone, by być przygotowany na odbiór porodu.

Dlatego również istnieją szczegółowe przepisy określające, do którego tygodnia ciąży kobieta może wejść na pokład. U większości linii lotniczych podróż możliwa jest jedynie do 36. tygodnia ciąży lub 32. tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczych. Jednak np. Ryanair ma nieco odmienne regulacje: po 28. tygodniu ciąży można wejść na pokład jedynie posiadając pisemne zezwolenie od lekarza.

Obywatelstwo i narodowość

Co jednak, jak poród już będzie miał miejsce? Co wpisuje się w dokumenty takiego dziecka? Jeśli poród odbywa się nad wodami międzynarodowymi lub nad krajem, który nie jest krajem pochodzenia matki, to istnieją dwie możliwości. Jeśli państwo, z którego wyruszył samolot, podpisało Konwencję o ograniczaniu bezpaństwowości, to dziecko będzie narodowości tego kraju, w jakim zarejestrowana jest maszyna. Jeśli natomiast dane państwo nie podpisało tej konwencji, to dziecko otrzyma narodowość tego kraju, nad którym akurat przelatuje samolot.

Jest jednak wyjątek. Jeżeli państwo nie zezwala na otrzymanie obywatelstwa wynikającego z faktu urodzenia na terenie tego kraju, to dziecko przejmie narodowość po matce lub ojcu. Wszystko zależy od stanowiska konkretnego państwa. Niektóre kraje kierują się prawem krwi (dziecko otrzymuje obywatelstwo po rodzicach), a inne prawem ziemi (w tym przypadku powietrza - dziecko otrzymuje obywatelstwo kraju, nad którym przelatuje).

Dlatego między innymi tak bardzo "popularna" stała się w ostatnim czasie "turystyka porodowa". W większości przypadków wykonują je Chinki, które specjalnie lecą do Stanów Zjednoczonych, by to właśnie tam urodzić dziecko. USA uznają prawo ziemi, więc każde dziecko urodzone na terenie Stanów automatycznie otrzymuje obywatelstwo.

Darmowe przeloty do końca życia?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia. Czy dzieci urodzone w samolotach otrzymują od linii lotniczych darmowe przeloty do końca życia? Byłoby pięknie, ale niestety tak nie jest. Przynajmniej w większości przypadków. Można jednak liczyć na różnego rodzaju prezenty. British Airways nazwał imieniem dziewczynki samolot, w którym przyszła na świat, a w 18. urodziny ofiarował jej dwa bilety dokąd tylko zapragnie. Virgin ofiarował dzieciom prezenty lub darmowe loty do ukończenia 21. roku życia.

Istnieją jednak linie lotnicze, które dały dzieciom możliwość darmowego latania do końca życia. Są to: Buraq Air,Thai Airways, Asia Pacific Airlines, AirAsia oraz Polar Airlines.

Fot. Shutterstock

Nawigacja dodatkowa