Tam, gdzie umierają samoloty: największe cmentarzyska samolotów

Tam, gdzie umierają samoloty: największe cmentarzyska samolotów

Gdzie kończą swój żywot samoloty, które zostały już wycofane z użytku? Bardzo prawdopodobne, że trafią na jedno z wielu cmentarzysk lotniczych. Takie miejsca wyglądają niesamowicie, zobacz sam!

Davis Monthan

To największe cmentarzysko samolotów na świecie. Powstało w trakcie II Wojny Światowej. Gromadzono na nim wraki samolotów i w tym celu służy do dziś. Jako pierwsze pojawiły się tam B-29 w liczbie aż sześciuset. Niektóre z nich po renowacji ponownie wzbiły się w niebo podczas wojny w Korei. Aktualnie cmentarzysko rozrosło się do olbrzymich rozmiarów. Można tu znaleźć wysłużone maszyny pochodzące ze wszystkich amerykańskich agencji rządowych. W Davis Monthan panują idealne warunki na przechowywanie samolotów - wilgotność powietrza i inne czynniki praktycznie konserwują je na zawsze.

Fot. Shutterstock


Mojave Air and Space Port

Od 1942 roku to niewielkie lotnisko zaczęło pełnić funkcję szkoleniową dla Korpusu Piechoty Morskiej. Obecnie służy nie tylko armii ale także cywilnym projektom badawczym i technologicznym. To tutaj odbywają się starty prywatnych rakiet kosmicznych. Znajduje się tutaj również cmentarzysko samolotów komercyjnych. Znajdziesz tu maszyny Boeing, McDonnell Douglas, Lockheed oraz Airbus.


Southern California Logistics Airport (lotnisko Victorville)

Lotnisko wraz z cmentarzyskiem znajduje się w pobliżu Victorville w Kalifornii. Początkowo znajdowała się tam baza wojskowa, George Air Force Base, jednak gdy zamknięto ją w 1992 roku, utworzono na jej miejscu lotnisko wraz z miejscem przeznaczonym na przechowywanie samolotów. Znajdziesz tam sporą liczbę wysłużonych Boeingów, używanych wcześniej przez firmy transportowe, np. FedEx. Jednak samoloty są tam również naprawiane i malowane.


Pinal Airpark

Składowisko znajduje się w Arizonie. Oddawane są tam cywilne samoloty komercyjne, które dzięki pustynnemu klimatowi nie korodują. Tuż obok znajduje się Lotnisko Marana, które podczas II Wojny Światowej było największym ośrodkiem szkoleniowym dla pilotów na świecie. W trakcie wojny w Wietnamie, obiekt przejęło CIA, tworząc z niego jeden ze swoich ośrodków.


Alice Springs Airport

To lotnisko w Australii pełni również funkcję cmentarzyska dla samolotów. Oprócz tego startują z niego balony stratosferyczne. Dopiero w 2011 roku wyznaczono to miejsce jako pierwsze duże złomowisko samolotów poza Stanami Zjednoczonymi. Panujący tam klimat umożliwia przechowywanie samolotów bez ryzyka rdzy.

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Stambułu, z Warszawy do Zurychu oraz, połączeń lotniczych z Berlina do Kolonii.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Rzymu, Okazje na loty z Polski do Skandynawii, bilety lotnicze do Genewy, tanie bilety lotnicze, wyszukiwarka lotów.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Dla Dzieci, Gry, zabawki, Plecaki dla dzieci, Plecaki na kółkach i Walizki kabinowe.